A National Geographic elhatárolódik
Az NGS washingtoni székházában a múlt héten olyan dokumentumfilmet mutattak be, amelyhez a kanadai Gabriel Resources cég nyújtott pénzügyi támogatást. A vállalat Verespatakon ciános technológiával szeretne aranyat bányászni, és harcban áll a környezetvédőkkel. A rendezvény miatt Hegyi Gyula szocialista európai képviselő elhatárolódásra felszólító levelet írt John M. Fahey NGS-elnöknek.
A film címe angol szóviccet tartalmaz: Bányászd a magad dolgát - a "törődj a magad dolgával" mintájára. Hegyi szerint az alkotás a környezetrombolást propagáló kampányfilm. Már a vetítés előtt nyolcvan környezetvédő szervezet tiltakozott az NGS-nél. Sarah Clark szerint a társaság által kiadott National Geographic magazin szerkesztési politikájánál is abból indulnak ki, hogy az olvasókat több, egymással akár ellentétes szemszögből kell tájékoztatni. Az, hogy teret adnak egy véleménynek, még nem jelent azonosulást.
A National Geographic romániai kiadása ugyanakkor már 2005 óta visszautasítja a Gabriel Resources fizetett hirdetéseinek közlését. A film rendezője szerint ideje volt utánanézni a környezetvédő mozgalomnak. - Nem volt valami szép, amit találtunk - nyilatkozta Phelim McAleer. A film a környezetvédőket a szegény helybeliekkel nem törődő, jómódú nyugatiaknak állítja be, miközben a bánya körül élők arról beszélnek, hogy ők fejlődésre, munkalehetőségekre, jobb életre vágynak. A Gabriel Resources verespataki bányájából 2000-ben cianid jutott a Tiszába, de a cég azt állítja, hogy már továbbfejlesztette a technológiát.