Nem kell nekik a „kultúrtesco”
A Zala megyei közgyűlés történeté-ben példátlan eseményre került sor a z elmúlt napokban: transzparensekkel színészek tüntettek az ülésteremben. A demonstrálók egyik tábláján az a felirat állt: „Öszszevont színházak = Kultúrtesco.” A művészek így akarták felhívni a megyei képviselők figyelmét arra: elfogadhatatlan az, hogy a Hevesi Sándor Színház tagintézményévé tennék a most még önálló - a zalaegerszegi és a Zala megyei önkormányzat fenntartásában működő, rendszeres állami támogatáshoz jutó - Griff Bábszínházat valamint a szabadtéri előadásokat szervező Zalai Nyári Színházak Kht.-t.
Manninger Jenő, a Fidesz ország-gyűlési képviselője, a Zala megyei közgyűlés elnöke érdeklődésünkre azt mondta: a kormányzati megszorítások miatt csaknem egymilliárdos hiánnyal küzdenek, így minden területen takarékoskodniuk kell. Hozzátette: több száz embert kell elbocsátaniuk az önkormányzati intézményekből, iskolát zárnak be, így elkerülhetetlen, hogy a kulturális intézmények finanszírozását is felülvizsgálják. Manninger Jenő ugyanakkor hangsúlyozta: egyelőre csak vizsgálják az esetleges összevonásról szóló javaslatot, döntés februárban várható.
Gyutai Csaba, Zalaegerszeg kulturális ügyekért is felelős, fideszes alpolgármestere szerint a három színházban vannak olyan párhuzamos tevékenységek - egyebek mellett a pénzügy, a művészeti adminisztráció és a műszaki kiszolgálás területén -, amelyeknek megszüntetésével takarékosabb szervezetet lehetne létrehozni. Így pedig - tette hozzá - a kormányzati megszorítások ellenére is megőrizhetik mindhárom színházat. Az alpolgármester is megerősítette, hogy az átszervezésekről még nem döntöttek.
Bősze Katalin, a Griff Bábszínház vezetője, és a Zalai Nyári Színházak Kht. menedzser igazgatója ugyanakkor biztos abban, hogy már megszületett az elvi döntés az öszszevonásról, s már csak a jobboldali többségű közgyűlések formális jóváhagyása hiányzik. Holott szerinte semmi nem indokolja az összevonást. Mint mondta, az évente mintegy százmillió forintból gazdálkodó bábszínház műsoraira tavaly 27 ezren voltak kíváncsiak, a nyári színházat 12 ezren keresték fel, és nem csak a nézőszámot, az előadások színvonalát sem érte kritika. Bősze Katalin szerint ha a kőszínház alkalmazná a bábosokat és szervezné a nyári előadásokat, akkor a két intézmény - szakmai és anyagi önállóságának elvesztése miatt - lassan elsorvadna.
- A tervezett átszervezéseket a takarékoskodással sem indokolhatják a fenntartók. Az önkormányzatok szűkösebb költségvetése miatt ugyanis magam ajánlottam fel azt, hogy az idén tíz százalékkal kevesebből gazdálkodunk - mondta Bősze Katalin, majd így folytatta: - Ugyanakkor meggyőződésem, hogy nem szakmai vagy gazdasági, hanem politikai okai vannak a tervezett átszervezésnek.
Bősze Katalin úgy véli: a két intézmény azért került a város és a megye vezetésének célkeresztjébe, mert a színházak dolgozói, vezetői közül többen is csatlakoztak az önkormányzati választások előtt megalakult - volt fideszes politikusokat is felsorakoztató, nem egy esetben a jobboldal ellenzékeként fellépő - Szövetség Za-laegerszegért elnevezésű szervezethez. Bősze Katalin mellett Merő Béla, a Zalai Nyári Színházak Kht. művészeti vezetője és Garamvölgyi György, a bábszínház társulási tanácsának elnöke is tagja ennek a szervezetnek. Garamvölgyi - aki korábban a Fidesz megyei elnöke volt - úgy fogalmazott: biztos abban, hogy a színházak tervezett átalakítása nem más, mint politikai leszámolás. Hozzátette: a város és a megye jobboldali vezetése a színházak szétverése árán akarja eltávolítani azokat az embereket, akik „nem állnak be a sorba”, nem hajtják végre szó nélkül utasításaikat, sőt, olykor kritikákat is meg mernek fogalmazni.
Gyutai Csaba határozottan visszautasította Bősze Katalin és Garamvölgyi György vádjait. Hozzátette: sajnálatosnak tartja, hogy a színházakat felhasználva politizálnak. Hasonlóan vélekedett Manninger Jenő is, aki szerint a tüntetéssel, a durva, személyeskedő kijelentésekkel maguk kreáltak politikai ügyet az átszervezésből.
A színházi átalakítások miatt kirobbant vitából az MSZP sem maradt ki. Balogh Miklós, megyei szocialista képviselő úgy fogalmazott: kétségtelen, hogy megtakarításokra van szükség a megyében, de a színházi átszervezések hátterében nem csak gazdasági megfontolások állnak, hanem - szerinte -politikai szándékok is tetten érhetők. Hozzátette: politikamentes, szakmai vitára van szükség annak érdekében, hogy fenntarthassák a bábszínház, valamint a szabadtéri teátrum önállóságát, nyugodt körülmények között dolgozhassanak tovább azok a szakemberek, művészek, akik már eddig is sokat tettek a város és a megye kulturális életéért.
Két helyszínen, huszonnégy elő-adást szervezett tavaly a Zalai Nyári Színházak Kht. A zalaegerszegi Erdei Színházban és az Egervár várszínházában - mások mellett - felléptek a Budaörsi Játékszín, a kecskeméti Katona József Színház és a Turay Ida Színház művészei. A múlt évben Kálmán Imre Csárdáskirálynője volt az egyik legnépszerűbb előadás. A Griff Bábszínházban jelenleg három előadást játszanak, a legtöbben Dickens alkotására, a Karácsonyi énekre kíváncsiak.
Zalagerszeg