Újabb indiai cégbirodalom a világ acéliparának élén

Újabb indiai cégbirodalom foglalja el a helyét a világ acéliparának élmezőnyében. Nemrégiben a Mittal vette meg az Arcelort, most pedig egy másik nagy európai cég, a Corus is indiai kézbe kerül: a vevő a Tata Steel, amelyet autóiról és budapesti szoftverfejlesztő központjáról ismernek Magyarországon. A Tata az ötödik helyre ugrott a világranglistán felvásárlással, holott eddig csak az 56-ik volt.

Az indiai Tata Steel szerdán, többórás licitálás után, megnyerte az  árverést a brit-holland Corusra, a második számú európai acélipari cégre. Ezzel a világ ötödik számú acélipari csoportja alakul meg, évi 25 millió tonnás kapacitással. A világelső, a nemrégiben létrejött indiai-nyugat-európai Arcelor Mittal kapacitása megközelíti a 120 millió tonnát.

Hidegvérű, barátságos, acélidegzetű, látnok, páratlan vállalatirányító – ezekkel a jelzőkkel adta tudtára a világnak az indiai hírügynökség, hogy mennyire büszke arra az emberre, aki India minden idők legnagyobb, tízmilliárd eurót meghaladó értékű külföldi felvásárlását vezette sikerre. Ratan Tata dicsőségét méltatták a kormánykörök is. Az indiai gazdaság minden jel szerint elindult a világhódítás útján. A Tata Steel és a brit-holland Corus nászát, amelyre izgalmas aukciót követően, szerdán hajnalban került pecsét, az indiai gazdaságba vetett globális bizalom jeleként értékelte Delhi. 

A Corus megszerzése nem szűkölködött fordulatokban. A rivalizálás tavaly ősszel kezdődött, Tata akkori részvényenkénti 455 pennys felvásárlási ajánlatát a brazil Companhia Siderurgica Nacional (CSN) megtorpedózta, emelve több alkalommal is a tétet. Végül jogi döntés született: ha a Corus január 30-ig nem választ a kérők között, aukción kell eldönteni az ügyet. Az előírt forgatókönyv szerint a riválisoknak kilenc-kilenc licitre nyílt lehetősége, és a virtuális kalapács január 31-én hajnalban koppant a Tata 608 pennys (0,92 eurós) ajánlatánál, ami 5 pennyvel fejelte meg a brazil CSN által kínált összeget. A vételár 49 százalékkal magasabb a Corus október 4-i tőzsdei áránál - amikor a Tata Steel szándéka nyilvánosságra került. Az ügylet  értéke a második legnagyobb a világ acéliparában a holland-indiai  Mittal Steel és a nyugat-európai Arcelor tavaly augusztusban  befejeződött, 27 milliárd eurós ügyletértékű egyesülése óta. A Tata-Corus ügylet az eddigi legnagyobb külföldi felvásárlás az indiai gazdaságtörténetben, de a Tata Steelnél mégis örülnek: fele annyiért jutnak az új csoportban évi 19 millió tonnás  termelőkapacitáshoz, mintha maguknak kellene új kohókat építeni.

A Bombay-i tőzsdén megriadtak a befektetők Tata győzelmének hírére. A mintegy 10 milliárd eurós befektetést vállaló indiai társaság részvényei 11 százalékot estek, miközben Londonban hét százalékkal drágultak a Corus papírjai. A Tata szerint reális árat fizetnek a Corusért, és az üzletet a globalizáció útján megtett fontos lépésként értékelték. Az új egyesült vállalkozás 25 millió tonnás éves termeléssel a világ acéliparának rangsorán az ötödik helyre kerül. A Corus többéves veszteséges működés után 2005-ben kezdett tárgyalni brazil, orosz és indiai társulásokról. A Tata Steel eddig mindössze az 56.-ik volt az acélipari rangsorban, ám India egyik legnagyobb konglomerátumának tagja. A Tata Group érdekelt az autóiparban, a kommunikációban, a tea- és az olajüzletben is. 33 milliárd fontos értékével a legnagyobb indiai magáncégként tartják nyilván. Autói a magyar utakon is futnak, Budapesten pedig szoftverfejlesztő központja működik.

A Corus British Steel és a holland Hoogovens 1999-es fúziója nyomán jött létre, az évek során ezreket elbocsátva, jelenleg 47 300 embert foglalkoztat. Éves forgalma 13,7 milliárd euró, míg a 39 500 alkalmazottal működő Tatáé mindössze 2,9 milliárd euró.

Az acéliparban létrejövő szövetségek iránya egyértelmű, a fejlett technológiájú nyugati cégek keresik a partnereket a nyersanyagokban gazdag, olcsó munkaerőt felvonultató keleti piacokon. Az elemzések acélipari konszolidáció újabb nagy fejezeteként említik a Tata-Corus megállapodást, amely folyamat nyitányát az indiai iparmágnás Lakshmi Mittal irányította a Mittal Steel és az európai éllovas Arcelor tavalyi egyesülése jelentette. A londoni székhelyű és a holland tőzsdén jegyzett vevő akkor 27 milliárd euróért vásárolta fel vetélytársát, létrehozva a világ legnagyobb acélipari vállalkozását.  

Folytatódott tehát az egyesüléssorozat a világ eddig igen  széttagolt acéliparában. Ez hosszabb távon nehezítheti az áremelést a vasérctermelők számára, viszont javíthatja az acélgyártók  árérvényesítő képességét. A vasérc 2005-ben 75 százalékkal, tavalyi  is közel 20 százalékkal drágult, miközben az acélárak, évközi  emelések ellenére, elmaradtak a 2005-ös átlagtól. A Tata Steel e felvásárlással előre menekült: ha nem sikerül  volna növelni a méretét, mihamarabb megvette volna az Arcelor Mittal  vagy a dél-koreai POSCO. Jelenleg a dél-koreai POSCO, a világ harmadik számú acélipari  vállalata is küzd a felvásárlása ellen, de ugyancsak  tőketársítással: októberben megegyezett a japán Nippon Steel  Corp.-nel, hogy a japán cég 5,32 százalékra növeli részesedését a  POSCO-ban az eddig 3,32 százalékról, a POSCO pedig 3,81 százalékra  emeli a tulajdonát a Nippon Steelben az eddigi 2,17 százalékról, és  erősítik stratégiai együttműködésüket.

Az Arcelor-Mittal az évi 120 millió tonnás  termelésével, 27 országban 320 ezer alkalmazottjával messze a  legnagyobb acélipari vállalat lett a világon - a 2004-ben alakult  Mittal Steel addig is világelső, a 2001-ben alakult  francia-belga-luxemburgi-spanyol Arcelor a második helyezett volt -, de a világpiaci részaránya így sem éri el a 10 százalékot.

A világ acéltermelése rekordot döntött tavaly az első  félévben: elérte a 13,9 millió tonnát, ami 6,5 százalékkal több az  egy évvel korábbinál. Az iparág szakmai szervezete, az International  Stainless Steel Forum (ISSF) szerint világszerte jelentős mértékben  növekszenek az acélipari beruházások: a legnagyobb termelő Kína  lett, itt 44 százalékkal nőtt a termelés, 2,3 millió tonnára, és a  kínai export miatt korlátozott maradt a drágulás a világpiacon. A  Corus maga a tavalyi második negyedévben 5-7 százalékos áremelést  ért el, ezzel a tavalyi első félév végén árai 8 százalékkal  elmaradtak az egy évvel korábbitól. A harmadik negyedben 7-12  százalék közötti, átlagosan 8 százalékos áremeléseket értek el, az  utolsó negyedre 5-10 százalékos áremelést terveztek, de még nem  ismeretes, hogy ezt elérték-e.

Az indiai tőke egyre aktívabb a fejlett gazdaságokban is. Az indiai befektetők fő célpontjai egyébként a brit vállalatok, míg a második helyen az amerikaiak állnak, majd következnek a brazilok és a belgák. Tavaly január elejétől 129 külföldi vállalkozás került az indiai tőke érdeklődési körébe, ez utóbbiak összesen 15,3 milliárd eurót szántak az akvizíciókra. Előzetes becslések szerint 2005-höz képest tavaly csaknem megnégyszereződött az indiai felvásárlások értéke. A sort 2006.-ban a generikus gyógyszereket előállító Reddy kezdte, 440 millió euróért megvette a német Betapharmot. Májusban a szélerőművekben érdekelt Suzlon Energy hasonló összegért szerezte meg a belga Eve Holdings-ot, majd a nyár folyamán a Tata Tea 520 millió euróért jutott egy amerikai italgyártó a Glaceau részvényeinek 30 százalékához. Szeptemberben a Videocon szövetkezve az amerikai Ripplewood befektetési alappal mintegy 550 millió euróért jutott a dél-koreai Daewoo Elctronics többségi részvénycsomagjához. Alig néhány nappal ezelőtt a Mahindra and Mahindra csoport megvásárolta a tengelyeket gyártó német Schoneweisst, amely a DaimlerChrysler és a Volkswagen beszállítója. Magyarországon a nehéz helyzetbe jutott Transelektro-csoport fő cége került az indiai Thapar-cégbirodalom kezébe, és 2005 óta már a tiszavasvári egykori Alkaloida-gyógyszergyár is indiai Sun Pharma tulajdonban van. Ezen felül már a Satyam Computer Services is fejlesztési központot és irodát alapított Budapesten.

A növekedési potenciálban Kína mellé felsorakozó India -  jelenleg a nagyságra negyedik gazdaság Ázsiában - a harmadik naptári  negyedévben 9,2 százalékos GDP növekedést ért el az egy évvel  korábbihoz viszonyítva, közölték az indiai statisztikai  minisztériumban novemberben. Az utóbbi három évben az indiai gazdaság évente átlagosan 8  százalékkal bővült. A tavaly, azaz 2006. márciussal zárult pénzügyi  évben 8,4 százalékos volt a többlet. A mostani pénzügyi évre szóló  előrejelzések közül a legóvatosabbak is 8 százalék fölötti ütemet  jósolnak.

Acélgyártók rangsora az éves termelés alapján (millió tonna)

1. Mittal Steel 49,89

2. Arcelor 46,65

3. Nippon Steel 32,91

4. Posco 31,42

5. JFE Steel 29,57

6. Shanghai Baosteel 22,73

7. US Steel 19,26

8. Nucor 18,45

9. Corus 18,18

10. Riva 17,53

56. Tata 4,4

Acélhengerek a Corus egyik európai gyárában
Acélhengerek a Corus egyik európai gyárában
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.