Német letartóztatási parancs CIA-ügynökök ellen

A müncheni ügyészség letartóztatási parancsokat adott ki 13 olyan személy ellen a libanoni származású, német állampolgárságú Haled al-Maszri évekkel ezelőtt történt macedóniai elrablásával és afganisztáni megkínzásával kapcsolatban, akik nagy valószínűséggel az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) emberei - jelentette szerdán az NDR német televízió.


A müncheni ügyészség August Stern német főügyész kérésére adta ki a letartóztatási parancsokat a személyes szabadság korlátozása és súlyos testi sértés gyanújával. A müncheni ügyészség közleménye szerint az illetők a szóban forgó, feltételezett CIA-ügynökök utáni nyomozás első gyanúsítottjai. Christian Schmidt-Sommerfeld müncheni ügyész nem sokkal korábban közölte, hogy a letartóztatási parancsokat az utóbbi napokban adták ki.

Az NDR úgy tudja, hogy az illetők többsége észak-carolinai illetőségű, és a tévé megállapította, hogy "letartóztatásukat nehéz lesz végrehajtani", miután ilyen német hatósági parancs nem érvényesíthető az Egyesült Államokban. Ha azonban bármikor Európába utaznának, azonnal végrehajtható lesz - tette hozzá.

Müncheni ügyészek korábban elmondták, hogy spanyol nyomozóktól megkapták olyan amerikai ügynökök nevét, akiknek feltehetőleg köze volt a 2003 decemberében történt emberrabláshoz, de nem egyértelmű, hogy ezen személyek ellen adták-e ki a letartóztatási parancsokat.

Al-Maszrit a macedón-szerb határ közelében rabolták el, onnan az amerikaiak terrorista tevékenység vádjával egy kabuli fogolytáborba hurcolták, s állítólag többször megkínozták. Végül - miután a vádakat nem sikerült rábizonyítani - 2004 májusában Albániában szabadon engedték. Al-Maszri azt állítja: azért engedték el, mert rájöttek, hogy összetévesztették valakivel.

A müncheni ügyészség szeptemberben közölte, hogy spanyol nyomozóktól megkapták 20 olyan ember nevét, akinek a spanyolok szerint köze volt az ügyhöz. Ugyanekkor a német média jelentette, hogy a spanyol hatóságok vizsgálják: kik voltak azok, akik 2003. december 24-én Palma de Mallorca szigetéről egy Boeing 737-es gépen Macedóniába utaztak, hogy elrabolják al-Maszrit.

A Maszri-ügy súrlódási pont lett az egyébként jó német-amerikai viszonyban. Az amerikai igazságügy-minisztérium mindeddig nem volt hajlandó segítséget nyújtani a müncheni nyomozóknak, arra hivatkozva, hogy az üggyel kapcsolatban az Egyesült Államokban is vizsgálat folyik. Condoleeza Rice amerikai külügyminiszter soha nem volt hajlandó beszélni róla, Angela Merkel német kancellár azonban azt állítja: az Egyesült Államok beismerte, hogy al-Maszrit összekeverték valakivel.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.