Milliárdos törvényalkotási baki
A kívülállók számára nehezen érthető forrásmegosztás lényege, hogy egyes állami fejkvótákat és adóbevételeket közös kalapba tesznek, majd ezeket a főváros osztja el saját maga és a kerületek között. Ez több mint egy évtizeden át heves politikai vitákat generált, amelyik kerület kevesebbet kapott a vártnál, rögvest politikai rosszindulatot feltételezett a számítási képlet mögött. (A felosztható summa egyébként általában fele-fele arányban oszlik meg a fővárosi és a kerületi önkormányzatok között.) A pénzosztás módját elsősorban ezen okból rögzítették törvényben, elsőként 2002-ben. A jogszabályt a Parlament tavaly december végén frissítette utoljára, a törvény szövegébe azonban hiba csúszott; eszerint olyan kerületi bevételeket is bele kellene tenni a közös kalapba, amelyek eddig abban nem szerepeltek.
A forrásmegosztásról a törvényt követően a Fővárosi Közgyűlésnek is határoznia kell, erről általában a városházi költségvetés elfogadása előtt, februárban szoktak dönteni a városatyák. Mivel a közgyűlés jövő hónap közepén határoz a kérdésről, nincs idő már arra, hogy az Országgyűlés kijavítsa a hibát. "Ha a főváros a hibás törvényszöveget követné betűről betűre, legalább 12-15 milliárd forintot kellene elvonnia a kerületektől" - mondta lapunknak Tiba Zsolt, Budapest főjegyzője. Ez egyébként előnyös volna a városházának, hiszen nagyjából hasonló összegű megszorításokra kényszerül az idén.
"A városháza dilemma előtt áll: vagy megsérti a jogszabályt vagy hatalmas traumát idéz elő a kerületeknek" - tette hozzá Tiba. A tavaly december végén elfogadott jogszabály szövegében ugyanis azért hibás, mert a kerületek saját, valamint az általuk kivetett gépjárműadóból származó bevételeket is az elosztás alapjául szolgáló közös kalapba tenné. A főjegyző szerint egyértelmű, hogy a törvényalkotónak nem ez volt a szándéka, a városháza pedig akkor jár el helyesen, ha nem betű szerint követi a jogszabályt, hanem a jogalkotó eredeti szándékának megfelelően hajtja azt végre. Tiba Zsolt megjegyezte: bár szerinte is ez a helyes megoldás, jogászként a fővárosra háruló döntést skandalumnak tartja. Mivel a forrásmegosztás február közepi fővárosi elfogadásáig már nincs idő a törvény pontosítására, a Fővárosi Közgyűlés formálisan kénytelen lesz megsérteni a törvényt. Tiba jelezte, hogy mielőbb kezdeményezni fogják az önkormányzati minisztériumnál a jogszabály felülvizsgálatát.