Csak jövőre fejezik be az átépítést
Két emelettel alacsonyabb, száz helyett csak hetvenlakásos, de változatlanul luxustársasház lesz a 15 éve üresen álló rózsadombi szellemszállóból. A húszmilliárdos beruházást végző cég, miután tavaly kénytelen volt alkut kötni a civilekkel, az átépítés fedezetéül szolgáló bankhiteleket is újratárgyalja. Addig csupán szerkezetmegerősítési munkák folynak a betontorzón. Az új átadási határidő 2008-ra csúszik.
A volt SZOT-szálló 1971-ben épült, és Budapest egyik leginkább hányatott sorsú épülete. Eredetileg azért bontották
A cégnek nagy tervei voltak az épülettel, 93 lakásos - Budapesten egyedülálló panorámát is kínáló - luxustársasházat akart kialakítani a szellemszállóból. Az új tervek alapján két további szinttel - összesen nyolc méterrel - növelték volna meg az épületet, ez ellen többször is tiltakozott a Fővárosi Tervtanács, mondván, a betontorzó a jelenlegi méreteivel is kilóg a városképből, ha pedig még jobban megmagasítják, az visszafordíthatatlan kárt okozna a budapesti panorámában. Mivel azonban nem köz-, hanem magánberuházásról van szó, az ellenvéleményt nem volt kötelező figyelembe venni.
A Pro-Hill 2005 nyarára szerezte meg az átépítéshez szükséges engedélyeket, az átalakítás ellen többek között a műemlékvédelmi hatóság sem emelt kifogást. A II. kerület - arra hivatkozva, hogy a kisebbik rossz mellett döntött, hiszen így legalább a betontorzó körüli, kéthektáros zöldterület nem épül be - ugyancsak áldását adta az építkezésre, azzal a feltétellel, hogy a beruházó az épület végső kialakítására építészeti tervpályázatot ír ki, és azt a változatot valósítja meg, amely elnyeri a nagyközönség tetszését. A beruházó ez idő tájt úgy számolt, hogy az Excelsior Budapest Spa 2007-re készülhet el.
Ekkor követeltek maguknak beleszólást az ügybe a civilek, akik szerint az épület megmagasítása visszafordíthatatlan kárt okozna Budapest egészére nézve, a panoráma pedig anynyira sérülne, hogy akár a világörökségi címet is elvesztené a főváros. Mivel azonban a volt SZOT-szálló épülete hivatalosan nem része a világörökségnek, és még nem is határos azzal, az építési engedélyt másodfokon jóváhagyó közigazgatási hivatal a civilek beadványát meg sem vizsgálta. A Budapest Világörökségéért Alapítvány (BVA) ezért előbb a hivatalt perelte be (tavaly tavasszal nyert is), majd a bíróság előtt az építési engedélyt is megtámadta. A legalább egymillió forintos négyzetméter áron kínált majdani luxuslakások nagy része ekkor már elkelt.
A Pro-Hill és a BVA végül tavaly nyáron egyezett meg. Eszerint a SZOT-szálló épülete nem lesz újabb két emelettel magasabb, a legfelső szint ráadásul a zárófödémnek csak alig a felét foglalhatja el, és a szögletes építményt valamenynyire legömbölyítik.
A civilekkel való pereskedés, majd a velük kötött egyezség miatt teljesen újra kellett gondolni az átépítési terveket - mondta lapunknak Gyarmati Zoltán, a Pro-Hill ügyvezető igazgatója. Az előkészítés ismét a nulláról kezdődött, újra kellett tárgyalni a projektet a megvalósítást finanszírozó bankkal (a húszmilliárd forintosra taksált beruházásra a CIB Bank nyújtott több projekthitelt), valamint a kivitelezővel is újra egyeztetni kell. Ha minden jól megy, az építkezés akár februárban megkezdődhet, és 2008 első fél