Jó pontokat szerzett Magyarország a PRT-vel
A PRT jellegéből fakadóan már az első magyar kontingens megkezdte a bizalomépítő, fejlesztési programokat. Ám a nagyobb és hosszú távú projektek tavasszal indulnak. A magyar PRT elsősorban a nőknek és a visszatérő menekültek számára akar munkalehetőséget teremteni, ezért tégla- és tésztagyár létesítését tervezik. Ám fontos feladat az afgán rendőrség és az igazságszolgáltatás támogatása is.
A második kontingenssel öt horvát, három bolgár és egy szlovák katona is utazik. A PRT katonai vezetése mellett dolgozik egy politikai tanácsadó diplomata, egy fejlesztési tanácsadó is, és több civil segít mostantól a fejlesztési feladatokban. Egyikük, Monica McQueary - aki négy hete él a magyar PRT táborában - két kollégájával együtt Magyarországon járt. McQueary az amerikai USAID (amerikai kormányzati szervezet, mely felelős minden nem katonai segély nyújtásáért) munkatársa, és Szolnokon tartottak előadást az új magyar kontingens tagjainak és szakértőknek. Szolnokon ezekben a hetekben is folyik a különböző, afganisztáni fejlesztésekben részt vevő magyar minisztériumok kiküldendő munkatársainak "kiképzése", felkészítése.
Emellett magyar katonák maroknyi egysége részt vesz a németek által irányított kunduzi PRT-ban. Magyarország 2004 júliusa óta van jelen Afganisztánban. Akkor egy 125 fős kontingens utazott Kabulba, hogy járőrözzön a főváros körül, és hozzájáruljon a NATO stabilizációs tevékenységéhez.
A korábban holland PRT irányításának elvállalása jó pontokat szerzett a magyar honvédségnek és diplomáciának is a nemzetközi színtéren. A múlt heti NATO-csúcson a görögök jelezték: 500 ezer euróval szeretnének hozzájárulni a magyar PRT-hez (melyre egyébként 500 millió forintot szán a magyar költségvetés). A szövetség külügyminisztereinek találkozóján felmerült, hogy Csehország venné át tőlünk a tartományi újjáépítő csoportot, hiszen Magyarország két évre vállalta a PRT irányítását.