Atomhulladék: tokba zárva
Visszaszerezte presztízsét az atomenergetikai szakma, amelynek nimbusza alaposan megtépázódott a 2003. áprilisi üzemzavar után. Akkor a 3,6 tonnányi fűtőelem a tisztítótartály rossz hűtése miatt megsérült, a környezetbe csekély mennyiségű radioaktív anyag is kijutott. A világ atomenergia-iparában vezető német-francia cég tervezési hibáját a hazai szakemberek sem vették észre. A következmény: 3,6 tonnányi fűtőelem esett darabjaira a tartályban. A kármentesítő munkával - egymilliárd forintért - az orosz TVEL céget bízták meg. Az összegben azonban nem szerepelt a segédrendszerek létrehozása, a hűtő- és szűrőrendszerek kialakítása - ez szintén egymilliárd volt. A munkát Kovács József jelenlegi vezérigazgató irányította.
A média képviselői megtekinthették a kiürített bűnös tartályt, amely nyolcméteres víz alatt várja a kiemelést. A tartályt a kettes blokk márciusi főjavításának kezdetére szeretnék eltávolítani - mondta Kocsis István, a Magyar Villamos Művek Zrt. vezérigazgatója (2003-ban ő volt a paksi atomerőmű vezérigazgatója). Kocsis lapunkat arról tájékoztatta: a meghibásodott tartály gyártója, a német-
Kocsis lapunknak azt mondta: a sikeres kiemeléssel eljött az igazság pillanata, amelynek titka a türelem és a szakmai hozzáértés. Óriási dolog, hogy hibátlanul oldották meg ezt a feladatot, hisz az rendkívüli figyelmet igényelt a munkában részt vevő magyar és orosz szakemberektől. Sokszor milliméter nagyságú darabkákat kellett erre a célra kifejlesztett technológiával kiemelni a nyolc méter mély vízoszlop alól. A kárelhárítás érdekessége, hogy miközben folyt az előkészítés, majd a munka, 2004 augusztusában a 2. blokkot biztonságosan újraindították. A helyreállítás előkészületeinek végeztével 2006. október 3-án a blokkot leállították, október 15-én pedig megkezdődött a sérült fűtőelemek eltávolítása. A 2. blokk ismételt újraindítására december 27-én került sor. Január 1-je óta a blokk teljes terheléssel működik.