Madárinfluenza gyanú Derekegyházon

Madárinfluenza-gyanús állatokat találtak pénteken a derekegyházi Ördöngősi tanya libatartó telepén - közölte a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) hétfőn. Az FVM közleménye szerint a 4 hetes állományban idegrendszeri tüneteket észleltek néhány állatban, amelyek a madárinfluenza vírus gyanújára adtak okot.

A hatósági állatorvosok szombat reggeli helyszíni kórbonctani vizsgálatai alapján a baktériumos fertőzés lehetősége is felmerült, de a betegség nem volt igazolható. A madárinfluenza fokozott gyanúja miatt azonban január 27-én reggel a teljes állomány, mintegy 9400 liba leölését kellett elrendelni. A mintát haladéktalanul elküldték a nemzeti referencialaboratóriumba, a vizsgálatok még folynak.

A környéken 1 kilométeren belül 4 tanya található 367 baromfival, 3 kilométeren belül 29 tanya 535 baromfival. A  baromfikat megvizsgálták, tünetmentesek.  Jelenleg mintegy húsz állatorvos a 10 kilométeres  megfigyelési zóna ellenőrzését végzi, ez egy-két nap alatt  fejeződhet be. A járványügyi nyomozás és a szűrővizsgálatok folynak, a laboratóriumi vizsgálatok is folyamatban vannak.

Az ördöngösi libatelepet fertőtlenítették, a környéken a  rendőrség szúrópróbaszerűen ellenőrzi a járműveket.
A telep a Szentes-Lapistó körül egy héttel korábbi fertőzés miatt kialakított 10 kilométeres megfigyelési zónán belül található.

A telepen a déli órákban fehér védőöltözetet és maszkot viselő munkások géppel kihordták a trágyát az épületekből és egy konténerben helyezték el. A drótkerítéssel  körbevett telepről csak kéz- és lábfertőtlenítés után lehet kijönni.A teleptől néhány száz méterre maszkot viselő rendőrök vizsgálták át az autókat. Szúrópróbaszerűen vizsgálják, szállítanak-e baromfit, tojást, tollat a járművek.

A négyhetes állomány megfertőződése "elgondolkodtató", hiszen a fiatal állatokat teljesen zártan tartják, elvileg nem érintkezhettek vadmadarakkal. A helyszíni vizsgálat alapján azonban arra lehet következtetni, hogy a megbetegedést mégis a környéken nagy számban élő fácánok okozhatták, amelyek a telepre berepülve adhatták át a vírust.

(MTI)

 

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.