Most meg sok a gáz

Egyelőre nem tisztázott, hogy ha a meleg tél miatt az ország nyakán marad a gáz, mi legyen vele, és kit terheljenek a tárolás esetleges többletköltségei.

Az utóbbi három hónapban körülbelül harmadával kevesebb gáz fogyott Magyarországon, mint az előző tél hasonló időszakában - ez 1,2 milliárd köbméter különbséget jelent. A gazdasági tárcától kapott információnk szerint ebből 800 millió köbméter a tározókban maradt meg. Szakértők úgy vélik: ha továbbra sem lesz tartós hideg, a fogyasztás a szokásos hatmilliárd köbméter helyett négymilliárd lehet.

Ez talán kisebb fejtörést okoz a szakembereknek, mint a tavaly januári, gázstoppal megfejelt zimankó, de azért adódnak kérdések. A fejtörésre mi sem utal jobban, mint az, hogy az országos adatokról sem a földgáz-kereskedelmet és -tárolást végző német E.ON, sem a szállítást és rendszerirányítást kézben tartó Mol nem nyilatkozik; mind a két cégnél azt mondták, hogy ezt csak válsághelyzetben tennék meg.

Kutas István, az E.ON Földgáz szóvivője annyit elmondott, hogy valóban kevesebb gáz fogyott. Arra nézvést, mit tegyenek a fölös mennyiséggel, egyelőre nincs végleges tervük - tette hozzá -, mert a meteorológia hideget jelzett előre. Azt sem kívánta felfedni, hogy ilyen esetben az importot, illetve a hazai kitermelést mennyiben tudják mérsékelni. (A gazdasági tárca szerint az E.ON Földgáz Trade szerződései "bizonyos határok között" rugalmasak.) Azt a korábbi információt, miszerint az országnak a tél végéig mindenképpen le kell ürítenie a gáztározóit, cáfolta. Ugyanakkor hozzátette, a fölös gáz egy részét értékesíthetik: nemrég a szabad piacon egy kis mennyiségen haszonnal adtak túl. (Más hírek szerint viszont a nagy meleg miatt világszerte zuhant az energia napi ára.)

Kutas István közölte: az import egy részét mindenképpen át kell venni, így ha a tél végén marad gáz, felmerülhet, hogy bérelnek egy másik tározót. (Információnk szerint ennek helyszínéül például Ukrajna szolgálhat.) Azt is elképzelhetőnek tartotta, hogy az Oroszországból ez évre szerződött gázmennyiség egy részét jövőre szállíttatják le. Szerinte a többlettárolás költségei egyértelműen az E.ON-t terhelik, az nem jelenik meg a gáz árában.

A gazdasági tárcától azonban ennek ellentmondó információkat kaptunk: a minisztérium szerint a gázkészlet megmaradása önmagában 70 filléres árcsökkentő tényező, az E.ON előre nem számítható készletlekötési pluszköltsége viszont felfelé húzza az árat.(M. I.)

Fûtéstámogatási kérelmek feldolgozása a Magyar Államkincstár irodájában
Fûtéstámogatási kérelmek feldolgozása a Magyar Államkincstár irodájában
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.