Csúcsra járt a vámőrség

Nincs okunk megszüntetni a jövedéki termékek forgalmának eddigi, szigorú ellenőrzését - szögezte le a vámnapon Veres János pénzügyminiszter.

A testület 140 éves fennállása alatt a tavalyi volt az első év, amikor a vámőrségnek minden adófajtából sikerült túlteljesítenie az előirányzatát - mondta az ünnepi állománygyűlésen Nagy János, a vámőrség országos parancsnoka. A költségvetés bevételeinek 18 százalékát közvetlenül a vámőrség szedi be, de sok milliárdot tesz ki az az összeg, amit más hatóságok a vám- és pénzügyőrség ellenőrzéseinek, akcióinak köszönhetően szednek be. Nagy János példaként említette a térségben annak idején nagy felháborodást kiváltó kelet-magyarországi szigorított jövedéki ellenőrzéseket. Az intézkedések hatására országos átlagban 12 százalékkal (a térségben ennél nagyobb mértékben) nőtt az adózott üzemanyagok felhasználása, és az engedéllyel rendelkező kereskedők cigarettaeladása pedig 17 százalékkal.

- Nincs ok a kelet-magyarországi és a magyar-román határon elrendelt szigorú ellenőrzések megszüntetésére - mondta később a pénzügyminiszter. Veres János szerint a vámőrségnek az idén a távol-keleti illegális forgalom visszaszorítása és az elektronikus vámfizetési rendszer kialakítása a legfontosabb feladata. A testületnek részt kell vállalnia a magyar piacra szállított termékek, mindenekelőtt az élelmiszerek ellenőrzésében. Fontos, hogy határidőn belül visszafizessék a regisztrációs adót azoknak, akiktől az Európai Bíróság döntése értelmében többet szedtek be - szögezte le Veres.

Gyurcsány Ferenc kormányfő az országos parancsnok jelentését elfogadva arról beszélt: a szabadság köztársasága csak a rendre épülhet. "Nem kell félni attól, hogy a törvény teljes erejével és felhatalmazásával a tisztességeseket védjük, és a törvény szándékait megkerülőkkel szemben fellépjünk."

A miniszterelnök szerint a legálisan működő kereskedőktől vásárolt cigaretta- és üzemanyag-mennyiség növekedése azt mutatja, hogy a vámőrség kész és képes is hatékony intézkedéseket bevezetni.

A hamisított termékek forgalmazói évi 300, az adócsalók 250 milliárd euró kárt okoznak az unióban - mondta Kovács László, a közösség adó- és vámügyi biztosa annak kapcsán, hogy a Vámigazgatások Világszervezete tagállamai között Magyarország a második helyezést érte el az áruhamisítókkal szemben elért eredményei alapján. Kovács figyelmeztetett, hogy a hamisítók mind gyakrabban jelennek meg a piacon rossz, sőt egészségre ártalmas termékekkel: kozmetikumokkal, játékokkal, élelmiszerekkel és gyógyszerekkel. Afrikában a forgalomban lévő gyógyszerek fele hamisítvány. Európában még nem olyan rossz a helyzet, de az élelmiszerbotrányok éberségre kell hogy intsék a hatóságokat.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.