Irán a belga NAÜ-főellenőr leváltását kérte

Az iráni nukleáris létesítmények ellenőrzését vezető belga ENSZ-tisztségviselő leváltását kérte pénteken Teherán a Nemzetközi Atomenergia-ügynökségtől (NAÜ).

Egy NAÜ-höz közelálló diplomata közölte: Irán levélben kérte a bécsi székhelyű szervezettől, hogy töröljék az ellenőrök listájáról a csoport vezetőjét, Chris Charlier-t.

Az IRNA hivatalos iráni hírügynökségnek egy iráni diplomata úgy nyilatkozott, hogy Charlier bizalmas információkat továbbított az iráni atomprogramról. A diplomata - noha megjegyezte, hogy Teherán továbbra is együttműködik a NAÜ-vel - hozzáfűzte: nincs helyük Iránban azon államok ellenőreinek sem, akik támogatták az ország "békés nukleáris tevékenységével szembeni" lépéseket. A diplomata megjegyzése valószínűleg a brit, francia és német ellenőrökre vonatkozott. (Nagy-Britannia, Franciaország és Németország részt vettek az egy hónapja elfogadott ENSZ BT-határozat megszövegezésében.)

Megfigyelők szerint Irán jelenleg azt próbálja meg kipuhatolni, hogy a Nyugat mennyire eltökélt az iráni atomprogrammal kapcsolatos vitában. E politikába illeszkedik 38 NAÜ-ellenőr hétfőn bejelentett kitiltása is.

Közben ENSZ-berkekből pénteken a svájci Davosban kiszivárgott, hogy Irán a jövő hónapban megkezdi háromezer urándúsító centrifuga üzembe helyezését a natanzi atomerőműben. Ezzel lehetővé válna a közép-keleti ország számára a nagybani urándúsítás.

Teherán hivatalosan még nem jelentette be e lépést, de a NAÜ nem hivatalos formában már értesült róla.

Mohamed el-Baradei NAÜ-főigazgató a davosi Világgazdasági Fórumon mondott beszédében úgy fogalmazott, őrültség lenne az iráni atomipari létesítmények támadása - amelyet egyes washingtoni illetékesek pedzegettek -, s fölszólította az Iránt atomfegyvergyártás tervének dédelgetésével vádoló Egyesült Államokat és a perzsa államot arra, hagyjanak föl az erőfitogtatással, s kezdjenek közvetlen párbeszédet. Baradei szerint Iránnak föl kellene hagynia az urándúsítással, a nemzetközi közösségnek pedig haladékot kellene adnia az ENSZ Biztonsági Tanácsa által a tavalyi év végén elfogadott, Teheránt sújtó büntetőintézkedések foganatosítására. A diplomata azt mondta, hogy 3-8 évbe is beletelhet, amíg Irán atombomba előállításához szükséges kapacitás birtokába jut, s ez elegendő idő a "mérlegelésre".

(MTI)

 

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.