Nem kap "különleges státust" a Prága melletti az amerikai radarbázis
Az ott szolgáló valamennyi alkalmazottak pedig – tehát az amerikaiak is – teljes mértékben a hazai jogrend elbírálása alá esnek – közölte péntek délután a Prágától mintegy ötven kilométerre levő faluban Richard W. Graber, az Egyesült Államok csehországi nagykövete. Ezzel a bejelentésével eloszlatta azokat az aggályokat, amelyek úgy vélték, hogy Washington különleges státust óhajt a támaszponton, s emiatt a tamáskodók szerint sérülne az ország szuverenitása.
A diplomatát egyébként a helyi és a megyei önkormányzat hívta meg, hogy adjon részletes tájékoztatást a Pentagon terveiről. A prágai amerikai külképviselet vezetője elmondta, hogy a radarbázist, a védelmi zónákkal együtt, mintegy két kilométernyi hosszú és ugyanolyan széles területen szeretnék felépíteni, legkésőbb 2011-re. A támaszpontot nem a falu közvetlen szomszédságába, hanem távolabb, az erdő közelébe tervezik – jelentette be a diplomata.
A cseh nemzetbiztonsági tanács szerdán úgy határozott, hogy a prágai kabinet által felkért szakértők megkezdhetik a tárgyalásokat az amerikai féllel. Mirek Topolánek kormányfő szerint az egyezkedések és a döntési folyamatok akár egy évig is elhúzódhatnak. Megbízható prágai hírforrásunk szerint a cseh szakértők az amerikai kérésre adandó kedvező válasz alapfeltételéül azt kívánják megszabni, hogy a kétmilliárd dollárra becsült építkezés megrendeléseiben hazai cégek is részesülhessenek.
A mai prágai lapok beszámolói szerint a mintegy kétezres lélekszámú Jince lakossága az amerikai radarbázissal kapcsolatban két táborra oszlott. Sokan attól tartanak, hogy esetleges katonai konfliktus vagy terrortámadás esetén lakóhelyük hadi célponttá válhat. Mások szerint viszont a jelentős amerikai beruházás sok új munkahelyet teremt majd nemcsak a támaszponton, hanem a környéken is.
(Pozsonyi tudósítónktól)