Vészharang a Kossuth Zsuzsáért
A Kossuth Zsuzsa Humán Szakközépiskola és Gimnáziumért demonstrált több száz diák és pedagógus pénteken a fővárosban; a tüntetők petíciót adtak át a fővárosi önkormányzat illetékeseinek, tiltakozásul intézményük tervezett megszüntetése ellen. "Ápolós kell, mentős kell, szülésznő kell, ne vedd el" írták egyik transzparensükön a demonstrálók, utalva a szakközépiskola egyik képzési profiljára. Eközben ütemes "Nem hagyjuk!, nem hagyjuk!" kiáltással szerették volna jobb belátásra bírni a fővárosi önkormányzatot, hogy ne szüntesse meg az 1918-ban alapított intézményt.
A fővárosi illetékeseinek átadott petíciójukban a szülők, a diákok és a pedagógusok kifogásolták, hogy az intézmények átszervezéséről szóló tervezet készítői nem is jártak a több mint 800 diákot oktató iskolában, az átalakítás előkészítése szinte titokban, a szülők és a tanulók tájékoztatása nélkül történt, s az előkészítésbe nem vonták be az érintett iskolák igazgatóit sem. Nem tartják elfogadhatónak azt sem, hogy az iskola háromféle képzési profilja különböző intézményekbe kerüljön. Az átszervezés indokai között - az iskola információi szerint - az egészségügyi képzések átalakítása, illetve az szerepel, hogy a jelenlegi létszám kevésnek bizonyul a képzéshez, s alacsony az egy tanárra jutó diákok száma.
Ifi István ügyosztályvezető, amikor átvette a demonstrálók petícióját, azt mondta, bármi történjék is, a gyerekek érdekei nem fognak sérülni. Kerpen Gábor, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke elmondta: a főváros elképzelései több mint 20 iskolát érintenének, s még idén ezer pedagógus veszítheti el állását a budapesti iskolákban. Az átszervezéseket mindenféle előkészítés nélkül akarják végrehajtani, azt sem lehet tudni, hogy pontosan hány intézményt zárnának be, vagy vonnának össze. "Az ítéletet húzták elő a tárgyalás előtt" - summázta az érdekvédő álláspontjukat.
John Emese, a főváros oktatási bizottságának SZDSZ-es alelnöke azt mondta, hogy az átalakítás mintegy 500 pedagógust érinthet. Hozzátette: nem szeretnének szakmákat megszüntetni, ő az egyeztetési folyamatban azon lesz, hogy erre semmiképpen ne kerüljön sor. A diákok osztályközösségben maradva kerülnek át az utódiskolákba, ahol ugyanazt a szakmát tanulhatják, ugyanolyan, vagy jobb feltételek mellett. A politikus elmondta, pénteken küldik át a szakszervezeteknek azt a listát, amely tartalmazza a tárgyalásokon napirendre kerülő javaslatokat. A döntést a Fővárosi Közgyűlés hozza majd meg február végén. Hozzáfűzte, az az iskola lesz a nyertese ennek a folyamatnak, amelyik most megpróbálja konstruktívan azt kitalálni, hogyan tud segíteni a saját sorsán, hogyan tud kapcsolatot kialakítani a befogadó intézménnyel.
(MTI)