Nem találtak újabb madárinfluenzás megbetegedést

Befejeződött a Szentes-Lapistó tíz kilométeres körzetében kialakított megfigyelési zónában a teljes baromfiállomány átvizsgálása, sehol nem találtak újabb megbetegedést - tájékoztatott a Csongrád Megyei Védelmi Bizottság titkára.


Az állatorvosok átvizsgálták a Szentes-Lapistó tíz kilométeres körzetében kialakított megfigyelési zónában található 18 baromfitartó telepet és az összes tanyát, és sehol nem találtak megbetegedésre utaló jelet - mondta Kaszás Mihály. A szakember elmondta: úgy tűnik, a bevezetett rendszabályok, valamint a lúdtartó telepen a szárnyasok preventív leölése hatásos volt, és ezzel sikerült megelőzni a megbetegedés továbbterjedését. Jelenleg a legfontosabb feladat a bevezetett rendszabályok következetes betartása.

A zömmel csirkéket, kisebb részben tömőlibákat nevelő telepeken a szárnyasokat zárt helyen kell etetni és itatni, s különösen ügyelni kell arra, hogy ne érintkezzenek vadmadarakkal. A állattartók számára azért is fontos a rendszabályok betartása, mert csak akkor jogosultak kártérítésre, ha mindenben eleget tettek az állategészségügyi hatóságok előírásának - hangsúlyozta a szakember. A térségben vadászok vadkacsákat lőnek ki, az állatokból mintát vesznek, mert valószínűsíthető, hogy ilyen madarak okozták a fertőzést - tudatta.

A 3 kilométeres sugarú védőkörzetet 21, a 10 kilométeres megfigyelési körzetet pedig 30 napig kell fönntartani a magyar jogszabályok alapján - mondta Kaszás Mihály. A madárinfluenza-gyanús esetekre egy vasárnapi bejelentés nyomán bukkantak az állategészségügyi szakemberek egy lúdtartó telepen Szentes-Lapistó mellett, ahol 3.300 tenyészállatot neveltek. A nemzeti referencia laboratóriumban elvégzett vizsgálatok szerdán igazolták, hogy a magas pathogenitású H5 típusú vírustörzs okozta a megbetegedéseket.

Románia leállítja a magyar baromfiimportot

Csütörtökön Románia bejelentette: péntektől betiltja baromfi behozatalát Magyarországról a madárinfluenza veszélye miatt. A román főállatorvos szerint különleges figyelő rendszert léptettek működésbe a fertőzés erős veszélyének kitett körzetekben, elsősorban a Duna-deltában. Eddig még nem találtak elpusztult állatokat. A jelentések emlékeztetnek, hogy Romániában észlelték az EU-ban a legutóbbi aktív madárinfluenzás esetet, tavaly nyáron, Erdély középső részén. Az Európai Unió akkor Románia teljes területére kiterjesztette a baromfi-behozatali tilalmat, a madárinfluenza nagyon fertőző, H5N1 vírustörzsének ottani gyors terjedése miatt.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.