Kedvezményes áramtarifa: közel a megoldás
A villamosenergia-ipari szakszervezetekkel tartott csütörtöki tárgyaláson viszont megoldásként javasolták, hogy az úgynevezett egyetemes szolgáltatók árképzésénél költségként jelenjen meg a kedvezményes tarifa finanszírozása. A szakszervezetek mérlegelik ezt a javaslatot, majd hétfőn a munkáltatók képviselőivel kiegészítve folytatják a tárgyalást - hangsúlyozta az államtitkár.
Az ágazat dolgozói és nyugdíjasai jelenleg az általános áramdíj 37 százalékáért vásárolják az elektromos energiát. Mivel a kormányzat a liberalizált feltételek között nem kívánta fenntartani eredeti formájában ezt a kedvezményt, az ágazat dolgozói sztrájkot hirdettek. Az egyetemes szolgáltatók a 2007. júliusától teljesen liberalizált árampiacon is bizonyos kontrollált díjtételért szolgáltatják majd a lakosság, illetve a kisvállalkozások azon részének a villamos áramot, akik nem a piaci versenyhelyzetben változó áron kívánják igénybe venni ezt a szolgáltatást.
Az elképzelések szerint az egyetemes szolgáltatók az indokolt költségek és a reális nyereség alapján kalkulálhatják az árat, amely stabilitást jelentene a piaci körülmények között változó árakhoz képest. A piaci árak időszakonként akár alacsonyabban is alakulhatnak az egyetemes szolgáltatók által kínált díjnál, máskor viszont magasabban. A lakossági fogyasztók döntő többsége, valamint a kisebb cégek ezért valószínűleg inkább az egyetemes szolgáltatótól vásárolják majd a villamos energiát.
Gál Rezső, a villamosenergia-ipari szakszervezetek által alakított sztrájkbizottság szóvivője a csütörtöki tárgyalást követően az MTI érdeklődésére elmondta: valóban új elem a kormányzat javaslatában, hogy fennmaradhatna az iparág több mint 100 éves tarifakedvezménye. További egyeztetést igényel viszont, hogy miként maradhatna fenn ez a kedvezmény az ágazat körülbelül 20 ezer dolgozójának és a 45 ezer nyugdíjasának is. Finomítani kellene még továbbá a finanszírozás módját is a kormányzat által javasolthoz képest - vélekedett a szóvivő.
Gál Rezső elmondta, hogy hétfőn a munkáltatók képviselőivel kiegészített tárgyaláson kiderül majd az is, hogy mint vélekednek az egyes villamosenergia-ipari cégek a kormányzati javaslatról. A szakszervezetek sztrájkbizottsága a jövő hét kedden vitatja meg, hogy mit sikerült elérni, s határoz az eltervezett sztrájkról.
A kedvezményes tarifát jelenleg azok a lakossági és nem lakossági áramfogyasztók finanszírozzák kilowattóránként 30 filléres mértékben, akik még közüzemi szolgáltatótól veszik igénybe az áramszolgáltatást. Jelenleg az áramfogyasztók körülbelül 70 százaléka tartozik ebbe a körbe, 30 százalékuk már a liberalizált, piaci körülmények közt versenyző szolgáltatóktól szerzi be a villamos energiát
A nyugdíjasok is tiltakoznak
A villamosenergia-ipari nyugdíjasok képviseletében néhány nyugdíjas egy generátort adott át csütörtökön a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium portáján Kóka János miniszter részére, ezzel fejezve ki tiltakozását a számukra járó kedvezményes áramtarifa megszüntetése ellen.
Az iparág 20 ezer aktív dolgozója, illetve 45 ezer nyugdíjasa az általános áramtarifa 37 százalékáért vételezheti jelenleg a villamos energiát. A kormányzat viszont nem tartotta összeegyeztethetőnek a július 1-jétől esedékes általánossá liberalizált árampiaccal a kedvezmény korábbi formában történő fenntartását. Az ágazat szakszervezetei a több mint százéves kedvezmény fenntartása érdekében sztrájkot hirdettek.
A tárgyalások viszont tovább folytatódtak a kormányzat és a szakszervezetek között a nyugdíjasok csütörtöki demonstrációjával egyidőben is a minisztériumban. Megoldást keresnek arra, hogy milyen formában lehetne a piaci körülmények között is kedvezményes áramdíjban részesíteni az ágazat dolgozóit és a Szociális és Családügyi Minisztérium bevonásával a nyugdíjasokat is. A szakszervezetek hangsúlyozzák: a kedvezmény nem egyedülálló, hasonló juttatásban részesülnek a légi, vasúti és közúti közlekedés dolgozói is.
(MTI)