Minta a holland egészségügyi reform?
Az egészségbiztosítási ágazat teljes felszabadítása, 14 szereplős piac. Mindenki köteles magánbiztosítást kötni, biztosítóját évente váltogathatja, s alegidősebb, legbetegebb ügyfelet sem szabad elutasítani - ez a lényege az egyéve, VVD-párti, azaz liberális minisztérium égisze alatt debütált hollandreformnak. - Vannak bizonyos félelmeink, de az elmúlt év tapasztalata alapján mind az orvosok, mind pedig a betegek elégedettek egyelőre - mondta lapunknak Dr. Eric van Wijlick, a Holland Királyi Orvosszövetség egészségpolitikaitanácsadója.
Mint kifejtette, a magánbiztosítók versenye eddig szerencsére azárakban, nem pedig a minőségben érezteti a hatását. - Oda fogunk figyelni, hogyaz "egészségügyi csomagokat" ne kurtítsák meg a biztosítók. Természetesen akórházak, körzeti orvosok is versenyre kényszerülnek a biztosítók előtt atekintetben, hogy melyikük milyen területen tud jobb szolgáltatást nyújtani, shol kell lehúznia a rolót. De mi ezt üdvözöljük. Nem az állam mondja meg, mitcsináljanak, hanem a piac kényszeríti ki e lépéseket - mondta Van Wijlick.
Hazai szakemberek vitatják, hogy a holland példa mértékadó lehet-e nálunk.Németországban máris visszariadtak a túlságosan liberálisnak talált rendszertől.- A holland példa nem tekinthető mintaértékűnek a német reform szempontjából, Hollandiában már 2006 előtt is a privát struktúrák voltak az uralkodóak. A holland minta szerinti reform Németországban felérne egy forradalommal - áll Dr. Frank Schulze-Ehring, a német magánbiztosítók szövetségének képviselőjetanulmányában. E szerint például (a Németországnál jóval gazdagabb) Hollandiában a 18 éven aluliak járulékterhének finanszírozáshoz 1,9 milliárd euróra vanszükség, míg a németeknél 14 milliárd kellene, ami viszont "nem állrendelkezésre." Hollandia egyébként Európa-szerte híres arról, hogy abetegellátás nem beavatkozás-párti.
"Már gyakorló anyaként megdöbbentemháziorvosunk csodálkozásán, mikor 39 fokos lázas gyermekemet elvittem hozzá. Szépen hazaküldött azzal, hogy semmit nem kell csinálnom. A holland háziorvosok eddig is visszafogottak voltak, de mostanában mintha abban utaznának, hogy magukat feleslegessé tegyék. Európai vizsgálatokból kitűnik, hogy betegeiket a holland háziorvosok küldik legritkábban további vizsgálatokra" - áll az Amszterdamban élő, az országot magyar szemmel néző Sándor Anna Miért szeressük Hollandiát? című könyvében