Bush otthon békülne

A Watergate-botrányba bonyolódott Richard Nixon, azaz 1974 óta nem volt amerikai elnök, akinek az unió helyzetéről szóló éves jelentése idején olyan alacsony lett volna a támogatottsága, mint most George W. Bushnak.


A CNN közvélemény-kutatása szerint az elnökről csak az amerikaiak 34 százalékának van kedvező véleménye, 63 százalék nyilatkozott róla negatívan. A válaszolók 55 százaléka szerint Bush egész elnöksége kudarc. Az elnök magyar idő szerint szerdán hajnalban a kongresszus két házának együttes ülésén mondja el beszédét, amelynek számos részletét a Fehér Ház előre kiszivárogtatta.

A novemberi törvényhozási választást a Demokrata Párt nyerte, ami Bush mondanivalóján is meglátszik. Az elnök elsősorban olyan témákról kíván beszélni, amelyek közel állnak a liberális választókhoz, mint például az egészségügy, a bevándorláspolitika, az energiatakarékosság és az oktatás. Mindent beárnyékol azonban az iraki háború, azon belül is a létszámnövelési döntés, amelyet az amerikaiak zöme - és ezen felbátorodva a már az elnökválasztásra gondoló Demokrata Párt is - élesen elutasít. A valamivel több mint 40 percesre tervezett beszéd fele foglalkozik Irakkal és a terrorizmus elleni háborúval, illetve általában külpolitikával.

A Fehér Ház a jelek szerint tisztában van vele, hogy a közvéleményt csak az iraki helyzet tényleges javulása győzhetné meg. A beszédtől a legjobb esetben azt várják, hogy legalább a republikánus honatyák ne dezertáljanak, tartsanak ki az elnök mellett.

A kormányzat véleményét a tegnapi Washington Postban Liz Cheney, az alelnök lánya, a külügyi tárca korábbi Közel-Keletért felelős helyettes államtitkára foglalta össze. Szerinte a novemberi választásokat nem lehet az iraki háborúról rende-zett népszavazásnak tekinteni, mert a kérdés nem úgy merült fel, hogy ki akarja az Egyesült Államok vereségét. A sajtó és a közvélemény azonban nagyon csalódott, amiért Bush csapatkivonás helyett a létszámnövelést választotta.

Irakon kívül a többi kérdésben az elnök kompromisszumra késznek, sőt kifejezetten békülékenynek látszik. Feburár 3-ra elfogadta a demokrata párti frakció meghívását, és külön találkozik az ellenzéki képviselőkkel. Az unió helyzetéről szóló beszédben pedig többek között szó van a korábban a republikánusok miatt megbukott vendégmunkásprogramról. Az egészségbiztosítás reformja eddig szintén a demokraták kedvenc témája volt. Bush azt javasolja, hogy tegyék adókötelessé a munkáltatók által fizetett társadalombiztosítást, cserében családonként évi 15 ezer dollárig leírható legyen az adóalapból az egészségbiztosításra, illetve orvosra, gyógyszerre költött pénz. Ez 30 millió család számára adóemelést jelentene, viszont kedvezne a többségnek, különösen a 46-48 millió, egyelőre még egészségbiztosítás nélküli amerikai állampolgárnak. Az energiatakarékosság terén Bush a növényi alapú etanol piaci részesedésének növelését javasolja. Bennfentesek szerint az elnök szorgalmazni fogja az autók fogyasztási normáinak szigorítását is.

A Demokrata Pártnak az elnöki beszéd előtt és után is sok lehetősége lesz ellenvéleménye megfogalmazására. Az elnöknek hivatalosan Jim Webb virginiai szenátor válaszol, a média az ő beszédét is közvetíti.

Vízummentesség a "nem távoli jövőben"?

 

Jó hír Magyarország számára az amerikai nagykövet szerint, hogy George W. Bush elnök hagyományos évértékelő beszédében a kiemelt területek közé sorolja a bevándorlás kérdésének áttekintését. April Foley tegnap Budapesten adott sajtóreggelijén mondta ezt. A diplomata hangsúlyozta, hogy haladást vár az idén az új amerikai vízumprogramban, amely Bush szándéka szerint a nem távoli jövőben valamennyi EU- és NATO-tagállam számára a vízumkötelezettség eltörléséhez vezethet. April Foley elmondta, hogy az új amerikai vízumprogramon egyelőre a washingtoni külügyi, illetve belbiztonsági tárcánál szakértők dolgoznak. Megjegyezte ugyanakkor, hogy a jelenlegi amerikai vízumrezsim megváltoztatásához a kongresszus jóváhagyása szükséges, és egyelőre nem tudni, a törvényhozók között milyen támogatottsága lesz az elképzelésnek. Foley az ügyet segítő fontos fejleménynek nevezte, hogy januártól a magyar származású Tom Lantos tölti be a washingtoni képviselőház külügyi bizottságának elnöki tisztét. (MTI)

Bush visszatér a Fehér Házba Camp Davidbõl, ahol beszédén dolgozott
Bush visszatér a Fehér Házba Camp Davidbõl, ahol beszédén dolgozott
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.