Sólyom válaszlevele Lendvainak

Sólyom László szerint a jó ízlés megköveteli, hogy a tüntetők ne hozzák méltatlan helyzetbe egy-egy politikus családtagjait. Ugyanakkor a Lendvai Ildikó szocialista frakcióvezetőnek küldött válaszlevelében nem minden él nélkül utal rá, hogy a közízlés megváltozásához a politika erkölcsi megtisztulására is szükség volna.

A politikusok lakóhelye előtt rendezett tüntetések támogatottságának csökkenését reméli Lendvai Ildikó, az MSZP parlamenti frakcióvezetője annak nyomán, hogy Sólyom László köztársasági elnök és Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke is mérsékletet kért az ügyben.

Lendvai Ildikó azt követően fordult a két közjogi méltósághoz hétfőn, hogy a napokban politikusok házai elé hirdettek tüntetéssorozatot. Szombaton Gyurcsány Ferenc otthona előtt már demonstráltak is, nemegyszer alpári hangon kiabálva. Lendvai elsősorban a vezető politikusok családjában élő gyermekek iránti kímélet miatt kért állásfoglalást a két állami vezetőtől.

Sólyom László válaszlevelében általánosságban megértéséről biztosította Lendvait, konkrétan és áttételesen azonban a most kárvallottnak mutatkozó fél felelősségét hangsúlyozta. Az államfő szerint "a politikai jogok gyakorlásának - így a véleménynyilvánítás és a gyülekezés szabadságának - a lehető legszélesebb biztosításából kell kiindulni. E szabadságjogok érvényesülése érdekében még olyan állításokat, véleményeket és cselekményeket is el kell tűrni, amelyek sokakat sértenek vagy felháborítanak". A jog ugyanis - így a válaszlevél - lehetőséget biztosít annak orvoslására, hogy ha a kritika behatol a politikusnak a magánszférájába, vagy ha közvetlenül a politikában nem szereplő családtagjai ellen irányul, és azokat sérti.

"Jogilag és a mindennapi életben is kivédhetetlen, hogy a politikus bírálata a családtagoknak is fájdalmat okozzon" - írja Sólyom László, hangsúlyozva: "a jó ízlés megköveteli, hogy a tüntetők ne hozzák olyan helyzetbe a családtagokat, különösen a kiskorú gyermekeket, hogy az ilyen közvetlen hatások elől ne tudjanak kitérni".

Az államfő ennek az elvárásnak a megfogalmazásán túl rendkívül éles kritikával illeti a jelenlegi politikai viták tartalmát és stílusát, és felhívja rá figyelmet, hogy az a közízlést is formálja. Hozzáteszi, hogy politikai kultúra és egészségesen reflektáló közvélemény csak öntisztulással jöhet létre. Ettől feltehetően nem függetlenül a válaszlevélben Sólyom megfogalmaz egy félreérthetetlen üzenetet is az MSZP-nek és Gyurcsány Ferencnek: "A frakcióvezető asszony által említett jelenségek nem választhatók el a nyilvános politikai viták elkeserítő színvonalától, és agresszív, a tárgyszerűséget figyelmen kívül hagyó módjától; mint ahogy attól sem, ahogy az erkölcsi értékeket a politika pillanatnyi érdekei szerint hol hangsúlyozza, hol figyelmen kívül hagyja".

Szili Katalin házelnök is azonnal, tehát tegnap válaszolt Lendvai levelére, és egyebek mellett azt írta, hogy a politikusok civil szférája sehol sem lehet a politikai küzdelmek tárgya, és nem zavarhatja meg a családi életüket. Épp ezért kész minden olyan párbeszédre, amely az ország közéleti normáinak tisztázására, tiszteletben tartására irányul.

"Meghallgatásra találtam" - ezekkel a szavakkal kommentálta a szocialisták frakcióvezetője a két levelet. Az államfő levelének arra a részletére, amelyben Sólyom László az erkölcs ide-oda forgatására vonatkozik, Lendvai Ildikó nem reagált. Közölte: kezdeményezése nem a gyülekezési jog szabályainak módosítására, hanem a közfelfogás jó irányba való befolyásolására irányult.

A Fajd utca és a Szemlõhegyi út keresztezõdése: január 20-án idáig jöhettek a kormányfõ Szemlõhegyi úti háza elé indult tüntetõk  Kurucz Árpád
A Fajd utca és a Szemlõhegyi út keresztezõdése: január 20-án idáig jöhettek a kormányfõ Szemlõhegyi úti háza elé indult tüntetõk Kurucz Árpád
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.