Filmszemle Fábri emlékének
A rendezők tegnapi sajtótájékoztatóján megtudtuk, a kezdetben nevezett 47 játékfilm 34-re csökkent, amikor a kész produkciókat is be kellett mutatni az előzsűrinek. A többi nem készült el ugyanis. Az eddigiekkel ellentétben előzetesen a játékfilmek között is válogattak, a versenybe összesen 18 alkotás jutott. Közülük egy - Dettre Gábor Romazsaru munkacímmel leforgatott produkciója - később kiesett a rendező és a producer között támadt vita miatt.
Kántor László, a film producere érdeklődésünkre azzal indokolta a film visszavonását, hogy az utómunkákkal még nem végeztek. A rendező viszont arról tájékoztatta lapunkat, hogy nem értenek egyet a film hosszában - ő mintegy két és fél órás terjedelmet készített, a producer ennél rövidebbet akar -, és az ő hozzájárulása nélkül tárgyaltak egy forgalmazóval, sőt adtak végleges címet a műnek. Kifogásolja azt is, hogy még mindig nincs közöttük érvényes szerződés. Az eset arra példa, hogy a hazai filmszakmában korántsem kristályosodtak ki az új viszonyok közötti szerepek és a kompetenciák - nem beszélve a szabályokról.
A filmszemle azonban egyre profibb lesz. Erre utal, hogy az idén először két fődíjat ítél oda a nemzetközi zsűri: külön jutalmazzák a nagyjátékfilmek körében a legjobb úgynevezett műfaji ("közönség"-) filmet, és külön a szerzői alkotást ("művészfilmet"). Mint Janisch Attila rendező, a szemletanács elnöke indokolta, ezzel ösztönözni akarják, hogy a műfaji filmek körében ne csak vígjátékok, hanem más műfajba tartozó alkotások is nagyobb számban szülessenek.
A 17 játékfilm között van Szász János Ópium - Egy elmebeteg nő naplója, Maár Gyula Töredék, Szőke András Hasutasok, Kamondi Zoltán Dolina, Sas Tamás S.O.S. Szerelem!, Bogdán Árpád Boldog új élet című munkája. Tehát az idősebb és a legfiatalabb nemzedék mellett a középgeneráció filmjei is szép számmal láthatók. Ezeken kívül 39 dokumentum-, 30 kísérleti és kisjátékfilm, valamint 9 tudományos és ismeretterjesztő produkció indul a versenyben. Versenyen kívül vetítenek további 17 játékfilmet, 11 tévéfilmet, 96 dokumentumfilmet, 51 kísérleti és kisjátékfilmet, továbbá a Duna Műhely 15, a Színház- és Filmművészeti Egyetem 16, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem 14 alkotását.
A legnagyobb figyelem a játékfilmes zsűrit övezi, amelynek elnöke a német Ulrich Gregor filmtörténész, tagja a holland Ellis Driessen fesztiválszervező, Mike Goodridge, a Screen International kritikusa, Enyedi Ildikó rendező és Muhi András, az Inforg Stúdió producere. A további három zsűriben hazai szakemberek vesznek részt.
Jó ötletnek látszik, hogy az idei szemlét a festőként, díszlettervezőként is nagyra értékelt, kiváló rendező, Fábri Zoltán emlékének ajánlják a szervezők. Fábri képzőművészeti munkáiból, terveiből és a róla szóló dokumentumfilmekből kiállítás nyílik a Nemzeti Galériában, amely bármely filmszemlevetítésre váltott jeggyel is megtekinthető. A szemle vetítéseit egyébként a Jövő Házában, a Mammut moziban és az Uránia Nemzeti Filmszínházban tartják. A belépőjegy egységesen 700 forintba kerül, diákok kedvezményesen, 400 forintért nézhetik a vetítéseket.