Sólyom László: kivédhetetlen a politikus bírálata

Jogilag és a mindennapi életben is kivédhetetlen, hogy a politikus bírálata a családtagoknak is fájdalmat okozzon. A véleménynyilvánítás és a gyülekezés szabadsága érdekében olyan állításokat, véleményeket és  cselekményeket is el kell tűrni, amelyek sokakat sértenek vagy felháborítanak - olvasható abban a válaszlevélben, amelyet Sólyom László köztársasági elnök írt Lendvai Ildikónak, az MSZP  frakcióvezetőjének.

Lendvai Ildikó azért fordult nyílt levélben az Országgyűlés elnökéhez és a köztársasági elnökhöz, mert a napokban politikusok  háza elé hirdettek tüntetéssorozatot, és ezek szerinte nem  véleménynyilvánítást, hanem megfélemlítést jelentenek, nem a politikusoknak, hanem családtagjaiknak, gyermekeiknek.

A köztársasági elnök válaszában ugyanakkor hangsúlyozza, a jó  ízlés megköveteli, hogy a tüntetők ne hozzák olyan helyzetbe a  családtagokat, különösen a kiskorú gyermekeket, hogy "az ilyen közvetlen hatások elől ne tudjanak kitérni". Az államfő levelében kiemeli: a jog pontosan meghatározza, hol  van az a határ, amikor jogellenességről lehet beszélni, és szankciókat lehet alkalmazni. Sólyom László azt is hangsúlyozza, hogy a békés gyülekezés jogának keretei is tágak, a törvény meghatározza, mi nem tartozik a békés gyülekezés körébe.

"Utalok arra is, hogy a demokratikus államok alkotmányos  gyakorlata szerint a közszereplő politikusnak sokkal több  méltánytalanságot kell elviselnie, mint másoknak" - emlékeztet a levélben a köztársasági elnök.

Sólyom László a szocialisták frakcióvezetőjéhez írt válaszában  azt írja: a jog védelmet ad az ellen is, ha a kritika behatol a politikusnak a foglalkozása gyakorlásától független magánszférájába, vagy ha közvetlenül a politikában nem szereplő családtagjai ellen irányul, és azokat sérti. Ez minden esetben elítélendő, és ez ellen  a jog is megfelelő eszközöket biztosít - írja az államfő.

A köztársasági elnök felhívja a figyelmet a méltányos politikai viták szükségességére, ami a közállapotok javulásának egyik legfontosabb feltétele. Mint írja, az erkölcsi értékeket a politika "pillanatnyi érdekei szerint hol hangsúlyozza, hol figyelmen kívül  hagyja".

"Elnökségem alatt többször felemeltem a szavam a közélet eldurvulása, a politikai ellenfelek démonizálása ellen. Az  Országgyűlés alakuló ülésén külön is kiemeltem, hogy a politikai diskurzusnak nemcsak a tartalma fontos, de a stílusa is; valamint  felhívtam a figyelmet a média felelősségére is ezzel kapcsolatban. Annak idején az Alkotmánybíróság is leszögezte, hogy politikai  kultúra és egészségesen reflektáló közvélemény csakis öntisztulással  jöhet létre" - olvasható Sólyom László levelében.

Szili egyetért Lendvaival

Szili Katalin egyetért Lendvai Ildikóval abban, hogy a politikusok civil szférája, magánélete sehol sem lehet a politikai küzdelmek tárgya, és nem  zavarhatja meg a családi életüket. Ez a házelnök Lendvai Ildikónak küldött válaszleveléből derült ki.

Az Országgyűlés elnöke szerint erkölcs és politika harmonikus viszonya egy demokratikus országban minden körülmények között fontos kívánalom. "Engem is aggodalommal tölt el, hogy köztársaságunkban ez a mindannyiunk érdekét szolgáló közéleti norma olykor  megengedhetetlenül alárendelődik a pártpolitikai csatározások  logikájának" - írja Szili Katalin. Úgy fogalmazott: azzal is egyetért, hogy "ezek az erkölcsi határsértések" gyakran éppen a demokratikus jogokra hivatkozva történnek meg, ahogyan ez igaz Lendvai Ildikó által sérelmezett tüntetéssorozatra is.

Véleménye szerint a politikusokkal szembeni kifogások megjelenítésének egy demokráciában számos helyszíne kínálkozik, de ezek egyike sem a családi otthon közvetlen környezete, függetlenül  attól, hogy kormánypárti vagy ellenzéki képviselőről van szó. "Mint demokratikus érzelmű ember és mint a parlament elnöke vallom, hogy a demokratikus politizáláshoz az őszinte szó, a  párbeszéd és a jó érzés, egymás tisztelete vagyis az állampolgárok  erkölcsi komfortérzete szorosan hozzátartozik" - áll a levélben.

Szili Katalin kitért arra is: kész minden olyan párbeszédre, egyeztetett állásfoglalásra, amely a közéleti normák tisztázását és tiszteletben tartását célozza.

Lendvai a tüntetők számának csökkenését várja

Az MSZP-s politikus a politikusok háza elé szervezett tüntetések támogatóinak csökkenését várja Sólyom László  és Szili Katalin válaszát követően. A frakcióvezető, miután megkapta a válaszleveleket, azt mondta:  egyetért mindkét közjogi méltóság válaszával, és azokban számos  megfontolandó gondolatot is talált. Hozzátette: abban bízik, hogy a politikai véleménynyilvánításra vállalkozó csoportok többsége odafigyel a köztársasági elnök és a házelnök szavára, és ha lesznek is ilyen típusú "inzultusok", a résztvevők és a támogatók köre egyre szűkebb lesz.

"Meghallgatásra találtam" - kommentálta a válaszleveleket Lendvai Ildikó. Az államfő leveléből kiemelte, Sólyom László szerint  kivédhetetlen, hogy a politikusok bírálata a családtagoknak is  fájdalmat okozzon. A jó ízlés megköveteli, hogy a tüntetők ne hozzák  olyan helyzetbe különösen a kiskorú gyermekeket, hogy "a közvetlen  hatások elől ne tudjanak kitérni" - idézte a frakcióvezető a dokumentumból.

A szocialista politikus megfontolandónak tartja az államfő azon véleményét, miszerint az ilyen jelenségek nem függetlenek a közélet általános természetétől. Mint mondta, kormányoldalon igyekezni fognak, hogy emeljék a viták, az érvek színvonalát.

Lendvai Ildikó a házelnök levelére kitérve közölte: osztja azt a vélekedést, hogy a politikusok civil szférája, magánélete sehol sem lehet a politikai küzdelmek tárgya, és nem zavarhatja meg a családi életüket. A frakcióvezető ismertetése szerint Szili Katalin kész minden olyan párbeszédre, amely az ország közéleti normáinak tisztázására, tiszteletben tartására irányul.

A kormánypárti képviselő azt mondta: nem egyszerűen a pártok figyelmét szeretné felhívni a két állásfoglalásra, hanem mindenkiét, aki él a gyülekezés jogával, hogy vegye figyelembe a jó ízlés határait. Kérdésre válaszolva Lendvai Ildikó közölte: kezdeményezése nem a gyülekezési jog módosítására irányult, hanem a közfelfogás erősítésére.

(forrás: MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.