Például Goody
A tévé jó is tud lenni, ha akar. Igaz, ritkán akar, s legtöbbször még akkor sem a jóság szándéka vezérli, hanem az illúziókeltésé. Nem jó akar lenni, jónak akar látszani. Küldetéstudatának mozgatói csupán a nézettség maximalizálásának szempontjából érthetők meg, úgy is csak nagyjából. A következmény azonban néha feledteti az okot.
Vegyük mindjárt ezt a Channel 4-os esetet. Jade Goody sírva fakadt múlt pénteken, a brit BB-nézők ugyanis kiszavazták a műsorból. A picsogó valóságshow-senkik a magyar klímát is kedvelik, volt belőlük elég a műfaj hazai tombolásakor. Akadt, aki bánatában sírta el magát, a társaság, ugye, meg a sokmilliós fődíj. Volt, aki a bezártság, az egrecíroztatás miatt szabadult volna már, és önfeledten tudott örülni a veszteségnek.
Jade Goody nem örömében sírt, de azért nem kell őt sajnálni. Azért szavazta ki a show nézőinek 82 százaléka (ami azért valljuk be, iszonyú bukás), mert még társainál is keményebb (!) rasszista megjegyzéseket tett a BB-ház egyetlen indiai lakójára, Shilpa Shettyre, aki civilben amúgy színésznő. Ez utóbbi csak azért fontos, mert a Big Brother ezen szériája úgynevezett hírességek főszereplésével készül, vagyis kábé a mi BB VIP-nk kevésbé provinciális változata. Goody tehát már mostani botránya előtt is ismert volt, annak idején mezei reality show szereplőként kezdte, most meg már celebnek számít, az ilyen karrierből is látszik, Britanniában is él pár millió zombi, bamba tévékuksoló, pletykalapolvasó. Hogy világos legyen: nagyjából olyan ez a Big Brother affér, mintha Tomcat-et összezárnánk Győzikével, aztán lesz, ami lesz.
Vágó István meg Lilu élőben tesztelhetné az országot, a fődíj szabadon választott: egy négyszemélyes VIP-páholy a következő Fehér Karácsonyra, vagy egy nap Horváth Aladárral, és akkor azt hinné a szerkesztőség, mindenki ki van elégítve (vö. ha tetszik, ha nem, jól fogod érezni magad!). Pléjbekksztár vagy fascio blogger, fascio blogger vagy pléjbekksztár, kérdezné emelt hangon Tilla, s bár az eredmény kábé annyira lenne reprezentatív, mint a Napló obligát vasárnapi közvélemény-kutatásaié, jó hecc volna. Nem sokkal több. Vagy még annál is kevesebb. Hiszen attól, hogy Britanniában komoly lapok, sőt maga a pénzügyminiszter, Gordon Brown is felszólította a tévézőket, Shettyt tartsák benn, már csak Anglia tekintélyét megőrzendő is, nos, ettől még az átlag brit nem lesz kevésbé rasszista. De talán toleránsabb lesz, toleránsabbnak akar látszani, azaz betartja a minimumot, miszerint gondolni bármit szabad, sértegetni viszont nem feltétlenül. A nyilvánosság mint virtuális normaképző, gyönyörű, Szalai Annamária úgy dobálná magát, mint Vad Kati az ő pre-jóbanrosszbani korában.
Nem szívesen kopíroznám Fricz Tamás szétkoptatott maximáját a következmény-nélküliségről, de hát mégis csak az a helyzet, hogy nálunk nagyjából mindent szabad, minden megcsinálható. Angliában is, persze, miért éppen ott volna ez másképpen. De nagyjából tudható, hogy tisztességes ember ilyen-olyan nézetekkel nem azonosul, vagy ha mégis, legalább nem üvöltözik habzó szájjal. Nem azt állítják itt, hogy a Nagy Testvér hálát érdemel, mert dehogy érdemel, a voyeurizmust lehet élvezni, de térdre rogyni előtte nem kell azért. Jólesik ugyan Goody kirúgásáról hallani, de a botránytól a bekamerázósdi nem lesz sokkal szimpatikusabb. Az a gyanúnk ugyanis, hogy megint csak a látszat a fontos. Az angol sajtóban most Goody lett a gyűlölet megtestesítője, ez a jelenség pedig legalább olyan káros, mint amennyire hasznos volt a kiszavazó-kampány. Mert akkor most minden „faji frusztrációt” rá lehet kenni, a néző köszöni szépen, egy sms-ért megvette az üdvösséget, ő aztán nem rasszista, pfuj. Persze, nyilván.
A tévésztár cigányozott, repül, helyesen – de a boltokba, diszkókba, közhivatalokban ezután se költözik több „kamera”, a viceházmester rasszizmusa ezután is rejtve marad, hiába keserít meg életeket. Amíg nem mutatják be fő műsoridőben, az arcokat láthatóan hagyva, nem kikockázva, állandó aha-élménnyel kecsegtetve, hogy "nézd, az ott nem a szomszéd?, te, hogy ez mekkora egy náci barom!", szóval, addig a gyűlölködők megszégyenülésének veszélye igen csekély. Amíg BB nem látja, senki nem látja, senki nem akarja látni.