Még csak madárinfluenza-gyanúsak a Szentes mellett elhulott libák
Egy Szentestől 14 kilométerre lévő viziszárnyas-telepén pénteken észlelték először a ludak elhullását. Akkor 2, szombaton 8, vasárnap 18 pusztult el, és ez már gyanús lett a a tlepet működtető kft. tulajdonosának és az állatorvosoknak.
Azonnal megkezdték az állomány átvizsgálatát, és az elhullott állatok helyi majd központi laboratóriumban történő boncolását.
Süth Miklós főállaorvos kedd délelőtt azt hangsúlyozta: egyelőre csak a madárinfluenza gyanúja merült fel, ám ahogy ilyenkor szokás, a legszigorúbb járványmegelőzési intézkedések részeként megkezdték a telepen lévő 3300 lúd leölését, amellyel kedd kora délutánra végeznek.
A főállatorvos tájékoztatóján elhangzott az is, hogy tavalyi madárinfluenzához képest most idén kedvezőbb a helyzet, mert az érintett telep egy kilométeres körzetében nincs állatttartó, a három kilométeres zónában az állatorvosok 57 tanyán 1743 szárnyast találtak. A következő, tíz kilométeres zónában, amelyet most vizsgálnak, 850 udvar található (megbecsülten 8500 baromfival) és ezen kívül 18 nagylétszámú baromfitelep. Azt egyelőre nem tudják, utóbbiakban jelenleg hány baromfi van, mindenesetre összesen több mint 43 ezer férőhelyesek.
A magyar állategészségügyi hatóság a madárinfluenza gyanújáról értesítette aZ Európai Bizottság illetékes hatóságát.
Az elmúlt napokban a szlovák határ közelében, Nógrád megyében a vadászok által lelőtt három vaddisznóban sertéspestis vírusát találták meg. A főállatorvos szerint ez nem érte váratlanul a magyar hatóságot, hiszen Szlovákiában hónapok óta küszködnek a sertéspestissel, sőt: vakcináznak is ellene.