Kína elismerte: műholdvadász fegyverrel kísérletezik

Megerősítette Kína kedden, hogy elvégezte első kísérletét műholdak  megsemmisítésére képes rakétájával.

Liu Csien-csao (Liu Jianchao) pekingi külügyi szóvivő sajtóértekezletén közölte, hogy Kína végrehajtotta a kísérletet, és erről értesítette az Egyesült Államokat. A szóvivő múlt pénteki sajtóértekezletén még sem megerősíteni, sem cáfolni nem volt hajlandó a kísérlet elvégzésének tényét, egyben hangsúlyozta, hogy országa nem szándékozik űrfegyverkezési versenybe bocsátkozni.

A szóvivő kedden megismételte, hogy Kína ellenzi az űrfegyverkezési versenyt, és ebben változatlanul nem kíván részt venni. Hangsúlyozta emellett, hogy a kísérlet nem irányult egyetlen ország ellen sem, és nem is jelent fenyegetést bármelyikükre nézve.

Amerikai hírszerző szolgálatok a múlt héten jelezték a kínai kísérlet megtörténtét. Először az Aviation Week című hetilap közölt róla információt, majd a Fehér Ház egy magas rangú illetékese is megerősítette, hogy az amerikai hírszerzés észlelt egy ilyen kínai kísérletet. A fehér házi illetékes közlése szerint egy kiszolgált kínai meteorológiai műholdat semmisítettek meg január 11-én egy kínai ballisztikus rakétával, illetve az arra szerelt robbanófejjel, 800 kilométerrel a Föld felett. Amerikai, japán, ausztrál és dél-koreai illetékesek aggodalmuknak adtak kifejezést az amerikai hírszerzés által jelzett kínai kísérlet miatt.

Hétfőn az amerikai külügyminisztérium szóvivője közölte, hogy kínai illetékesek tájékoztatták a Pekingben a hét végén tárgyaló Christopher Hill amerikai külügyi államtitkár-helyettest a kísérlet végrehajtásáról. Szakértői vélemény szerint veszélyt jelenthet az az űrtörmelék a Föld körül keringő űreszközökre, amely a kínai kísérlet nyomán keletkezett. A rakéta 865 kilométeres magasságban robbantotta szét a műholdat, amely több száz darabra szakadt.

Egy amerikai védelmi szakértő szerint ez a törmelék 425 és 3000 kilométer magasság között szóródott szét a világűrben, és ha valamelyik darabja egy Föld körül keringő űreszközbe csapódik, komoly károkat okozhat benne. Elvileg a Nemzetközi Űrállomás is sebezhetővé vált. A kínai műhold darabjai még akár évtizedeken keresztül sodródhatnak ellenőrizetlenül a világűrben, és a számítások szerint mintegy 120 műhold pályáját keresztezik - mutatnak rá a szakértők. (MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.