Brüsszel bekeményít Iránnal szemben
A BT közvetlenül az év végi ünnepek előtt határozott arról, hogy Teherán ellen büntetőintézkedéseket léptet életbe, miután az iráni vezetés többszöri követelésre sem mondott le kifogásolt nukleáris törekvéseiről. Egyúttal kilátásba helyezte, hogy további, még szélesebb körű szankciókat hoz, ha Irán két hónapon belül sem hagy fel urándúsító tevékenységével.
Az EU-miniszterek üdvözölték a döntést, szükségesnek és arányosnak nevezték azt, továbbá állást foglaltak arról, hogy az ENSZ-határozatban foglalt intézkedéseket teljes egészében és gyorsan alkalmazni kell. Negerősítették egyúttal, hogy később a már szóban forgóknál bővebb körű szankciók következhetnek, ha Irán továbbra is ragaszkodik álláspontjához.
A gyakorlatban a szankciók sok változást nem jelentenek: az EU-tagországok már hosszú ideje figyelnek arra, mit exportálnak Iránba (fegyvereket például egyáltalán nem), és a kapcsolattartás sem nevezhető túlságosan sokrétűnek.
A miniszterek a büntető intézkedések további szigorításának fenyegetése mellett leszögezték: az intézkedések csak addig maradnak érvényben, amíg Irán eleget nem tesz a BT és a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség felszólításainak. Megerősítették: továbbra is fenntartják az unió tavaly nyári ajánlatát, amely igen kedvező feltételeket tartalmazott Iránnak az urándúsítás befagyasztásáért cserében.
A brüsszeli találkozón a külpolitikai kérdések között megvitatták a menekültügyi válsággal is küzdő szudáni Dárfúr és a szomáliai konfliktus kérdését is. Előbbivel kapcsolatban hangoztatták, hogy az EU tovább támogatja az afrikai békefenntartók tevékenységét, de várja az áttérést egy ENSZ-Afrikai Unió vegyes erőre. Louis Michel fejlesztési biztos mindazonáltal azt is elmondta, hogy az EU kifutott a dárfúri békefenntartásra szánt költségvetésből.
Szomália esetében az átmeneti kormányzati intézmények támogatását erősítette meg Brüsszel, illetve jelezte, hogy anyagi forrásokkal kész részt venni egy összefogott nemzetközi erőfeszítésben, amely a helyzet stabilizálását célozza.
Szót ejtettek a miniszterek a ciprusi helyzetről is. Friss megállapodásuk nyomán kinyilvánították készségüket arra, hogy folytatódjon a kereskedelmi nyitás a török közösség irányában. Ezzel az EU jelezni kívánta, hogy teljesíti a decemberi csúcstalálkozón tett ígéretet, amely a ciprusi török közösség elszigeteltségének enyhítését célzó erőfeszítések támogatására vonatkozott.
(MTI)