Horn szerint fölösleges a vizitdíj

Miközben a hét végén a Fidesz a Szent István Kórházban és a Heim Pál Gyermekkórházban tervezett ágyszámleépítés ellen tartott demonstrációt, az egészségügyi reformmal kapcsolatos koalíciós vitának is gellert adott Horn Gyula egykori MSZP-elnök, volt miniszterelnök nyilatkozata, szerinte ugyanis a vizitdíjat vissza kellene vonni.

Minden elemében megbukott magyar cunami - így minősítették a kormány egészségügyi reformterveit a Fidesz szombat délelőtti demonstrációján, a budapesti Nagyvárad téren. A Szent István Kórházban és a Heim Pál Gyermekkórházban tervezett ágyszámleépítés ellen tiltakozó rendezvényen Molnár Lajos szabad demokrata egészségügyi minisztert olyan embernek nevezték, aki "bosszút akar állni azokon a helyeken, amelyekhez korábbi sikertelenségei fűződnek".

Tarnai Richárd XIX. kerületi fideszes választókerületi elnök azt idézte föl, hogy 2004-ig Molnár Lajos volt a Szent István Kórház főigazgatója. A fővárosi önkormányzat aztán megvonta tőle a bizalmat.

Ugyanitt Pesti Imre fideszes országgyűlési és fővárosi képviselő, a parlament egészségügyi bizottságának tagja arról beszélt, hogy Molnár Lajos "vadorzó, eszement" módon ront rá az egészségügyre, és már csak a kormány nem ismeri be az egészségügyi reform teljes bukását.

Nos, ha teljes bukásról nem is beszélt Horn Gyula egykori kormányfő, az MSZP volt elnöke a Vasárnapi Híreknek adott nyilatkozatában, de fordulatot javasolt a reform kezelésében. "A mára kialakult helyzet megérett az érdemi változtatásokra. Ennek részeként az eddig történteket a reform kezdeti szakaszának kellene tekinteni" - javasolta, hozzátéve: a 2007-es esztendőt arra kellene szánni, hogy a szükséges intézményrendszert és a jogi hátteret megteremtse a kormány.

Horn Gyula az egészségügyi reformmal kapcsolatban úgy vélekedett, hogy annak hibái és az általa okozott gondok "rendkívül kedvezőtlenek mind az MSZP, mind pedig a kormány számára". A volt MSZP-elnök úgy látja, hogy nem kellene bevezetni például a vizitdíjat, mert elfogadhatatlan a "népnevelési célú pénzbeszedés". (Ezzel arra utalt, hogy a kormány szerint a vizitdíj bevezetése előbb-utóbb megszünteti a hálapénz gyakorlatát, továbbá csökkenti az orvos-beteg találkozások gyakoriságát - a szerk.)

A volt miniszterelnök azt is javasolta ugyanakkor, hogy "ne ugorjunk fejest a több-biztosítós rendszerbe".

Ugyanakkor Bőhm András szabad demokrata politikus az InfoRádió egyik műsorában arról beszélt, hogy nincs több finanszírozási lehetőség, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár számára nem áll rendelkezésre több forrás. Bőhm András szerint Molnár Lajos egészségügyi miniszternek most nagyon sokat kell kibírnia, hiszen az átalakítások minden egyes érintett szereplője, a gyógyszerészek, az orvosok, a politikai pártok, az önkormányzatok saját érdeküket, helyüket, álláspontjukat védve támadják őt.

Bőhm úgy látja, hogy ha Gyurcsány Ferenc kormányfő nem támogatná komolyan majd a reformokat, akkor azok véget érnének. A politikus személyes véleménye szerint az SZDSZ koalíciós részvétele is befejeződne. Vagyis: a szabad demokrata honatya szerint alapkérdés Gyurcsány Ferenc támogatása.

Horn Gyula "hétvégi gondolatrohamai" egyszer már tönkretettek egy koalíciót - nyilatkozta Kóka János vasárnap az MTI-nek. A szabad demokrata politikus úgy vélekedett: a valamikori államszocializmus és a mai Fidesz politikájának szelleme járja be a volt miniszterelnök nyilatkozatát. A reformok szétforgácsolásának kísérlete a múltba ráncigálná vissza az országot - tette hozzá.

A nagyatádi kórház elõtt a gyermekosztály megszûnése ellen tiltakoztak vasárnap
A nagyatádi kórház elõtt a gyermekosztály megszûnése ellen tiltakoztak vasárnap
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.