Hillary Clinton nyerni akar
Egyikük nevezése sem számít meglepetésnek, Clinton zászlóbontása mégis igazi szenzáció: az Egyesült Államok történetében most először van igazi esélye egy nő megválasztásának. Ráadásul Amerikának 1989 óta csak Bush vagy Clinton nevű elnöke volt, és nem kizárt, hogy ez a széria egészen 2017-ig - vagy Jeb Bush volt floridai kormányzó, a jelenlegi elnök öccse révén még tovább is - kitart. A volt First Lady szombaton tette fel honlapjára az indulását bejelentő videót. A kulcsmondat: - Beszállok, és azért szállok be, hogy nyerjek.
Az első felmérések szerint Clintonról a megkérdezettek 54 százalékának van kedvező véleménye, ugyanakkor tekintélyes (30 és 14 százalék) azok tábora is, akiknek nagyon vagy részben kedvezőtlen képük van róla. A választók többségét kitevő nők körében Clintonról 59:39 arányban vezet a kedvező vélemény, a férfiaknál viszont túlsúlyban van az ellenszenv (48:49). A demokrata, illetve hozzájuk húzó független szavazók körében Clinton 41 százalékon áll, messze megelőzve Barack Obamát (17 százalék), John Edwardsot (11), Al Gore-t (10) és John Kerryt (8).
Ennél is fontosabb, hogy a listavezető több hatékony fegyverrel rendelkezik: a tavalyi szenátusi választás után megmaradt mintegy húszmillió dollárja, amit azonnal az új kampányra fordíthat - másrészt automatikusan maga mögött tudhatja férje egykori csapatát, illetve a Demokrata Párt több vezető politikusa is a volt elnök lekötelezettjének számít. Nagyon fontos Bill Clinton személyes szerepvállalása: az utóbbi évtizedek legjobb amerikai szónoka nemcsak a Demokrata Párton belül lehet a mérleg nyelve, hanem később is.
- Szenátorként azon leszek, hogy a következő két évben korlátozzam a George W. Bush elnök által okozható kárt. De csak egy új elnök javíthatja majd ki Bush hibáit, állíthatja helyre reményünket és optimizmusunkat - üzente egy elegáns pamlagon ülve a kifogástalan kiskosztümöt viselő Hillary Clinton. A szenátornak az első elemzések szerint két gyenge pontja van. Az egyik, hogy férje elnöksége idején erőszakos, saját hatalomra törő és ennek érdekében minden megaláztatást vállaló feleség képe alakult ki róla. A másik hatéves szenátori tevékenységéhez kapcsolódik: Irak kérdésében nem mert szembeúszni az árral, és kezdetben támogatta a háborút, általában pedig sorozatos engedményeket tett a jobboldal felé. Míg az első tényező az országos választáson léphet elő súlyos teherré, addig a második már a Demokrata Párt előválasztásán keserítheti meg az életét.
Az 59 éves Hillary Clinton fiatalon republikánus volt, de Martin Luther King meggyilkolása után pártot váltott. Kivételes képességeire jellemző, hogy amikor 1969-ben ő mondta egyetemi évfolyama búcsúbeszédét, szavait hétperces ováció követte. A Yale Egyetemen ismerkedett meg Bill Clintonnal, akivel 1975-ben házasodtak öszsze. Férje elnökké választásáig sikeres jogi praxist folytatott.