Putyin: Oroszország nyitott az energia-párbeszédre az EU-val
Merkel megértéséről biztosította Oroszországnak azt a törekvését, minden partnerével, köztük Ukrajnával és Fehéroroszországgal is piaci viszonyokat alakítson ki az olaj- és gázárak vonatkozásában is, de egyben szorgalmazta az Európába irányuló orosz energiaszállítások megbízhatóságát. Mint mondta, "jó megbeszélést" folytatott Putyinnal arról, hogy miképpen "kommunikálhat jobban egymással Oroszország és Európa", elkerülve a sérelmeket. Merkel rámutatott az EU és Oroszország kölcsönös stratégiai függésére tízéves távlatban, ami szükségesé teszi az energiabiztonságot szavatoló szabályozások kidolgozását.
Putyin közölte, hogy Oroszország kész nagy gáztorolót építeni Németországban, amely ezzel az egyik gázelosztó központtá válhat az EU-n belül. Mint mondta, Oroszország úgy fejleszti szállítóhálózatát, hogy mérsékelhesse a tranzitországoktól való függését és lehetőleg közvetlenül juttathassa el energiahordozóit a fő fogyasztókhoz.
Így meggyorsítják az Oroszországot a Balti-tenger fenekén Németországgal közvetlenül összekötő gázvezeték építését, és nem ellenzik elágazások lefektetését a lengyel és svéd partok felé. Ugyanakkor megélénkítik a Kelet-Szibériából a Csendes-óceán felé haladó olajvezeték építését is - jelezte Putyin.
Merkel reményét fejezte ki, hogy a tavaszi EU-orosz csúcsig sikerül előmozdítani az új, átfogó partnerségi egyezményre irányuló tárgyalások beindítását. Putyin bizakodott, hogy az orosz és a lengyel állategészségügyi szakemberek közötti közvetlen kapcsolat elősegítheti a húsvita rendezését. A kancellár asszony már szombaton úgy vélte, hogy a lengyel hússzállításokra kirótt orosz embargó problémáját lényegében sikerült rendezni. Előzőleg EU-részvétellel folytatott berlini agrártárgyalásokon egyezség született arról, hogy orosz állategészségügyi ellenőrök uniós szakértőkkel együtt szemléket tartanak a lengyel húscsomagoló üzemekben a következő hetekben.
Mindamellett Andrzej Lepper lengyel agrárminiszter szombaton megismételte, hogy Varsó mindaddig nem oldja fel az új partnerségi egyezményre irányuló tárgyalások beindítását gátló vétóját, amíg Moszkva el nem törli a lengyel húsexportot sújtó tilalmát.
Putyin Merkelt fogadva Szocsiban reményét fejezte ki: Oroszországot a Németországhoz fűződő "jó, bizalmon alapuló kapcsolatai" hozzásegíthetik ahhoz, hogy hasonló viszonyt építsen ki más EU-tagországokkal és az EU egészével is, mialatt Németország látja el az EU-elnökséget.
Mindamellett az EU kebelében éppen ezzel ellentétes tendencia mutatkozott, miután Oroszország Fehéroroszországgal folytatott exportvámvitája két héttel ezelőtt szüneteltetette az olajtranzitot a Barátság (Druzsba) vezetéken: jelesül inkább az Oroszországgal szembeni bizalmatlanság látszott átterjedni Németországra is, amelynek az egész EU-t kell képviselnie hat hónapig.
Merkel a Barátság háromnapos elzárása után az Oroszországba vetett bizalom megingásáról beszélt, nehezményezve, hogy a Kreml elmulasztotta tájékoztatni partnereit, pótlólagos energiaellátási garanciákat követelve Moszkvától Európa számára. Merkel olyan "kötelező erejű válságrendező mechanizmusok" kialakítását tartja szükségesnek, amelyek lehetővé teszik, hogy hasonló konfliktusok a jövőben ne ismétlődjenek meg, vagy legalábbis ne járjanak csapelzárással.
Ennek érdekében Németország olyan fejezetet akar beiktatni a tervezett új EU-orosz partnerségi egyezménybe, amely az energiaszektorbeli együttműködésről szól. Merkel és más EU-vezetők szerint az energiabiztonság főleg attól javulna, ha Oroszország megszüntetné az olajexport és a gázszállítás állami monopóliumát. Merkel - átvéve Putyintól a Nyolcak (G8: a hét vezető ipari demokrácia és Oroszország) elnökségét - jelezte, hogy folytatja a munkát az energiabiztonság, valamint a környezet- és a klímavédelem témájában. (MTI)