Rakétaelhárító bázist létesítenének az amerikaiak Csehországban
Elmondta azt is, hogy jövő szerdára összehívja az országos védelmi bizottságot, amely más szakértők bevonásával megvitatja az amerikaiak kérelmét. A cseh miniszterelnök szerint csak több hónapos tárgyalások után a katonai, jogi és egyéb fontos egyezségek után születhet meg a végső döntés. Hozzátette: a korszerű radarbázis az ország számára nem jelent fokozott terrorveszélyt, az adott régió környezetét és az ottani lakosság életminőségét sem veszélyezteti. "Úgy véljük, hogy ez a rakéterendszer vagy a dél-morvaországi, egykori szovjet támaszponton, az Olomouchoz közeli Libaván vagy a közép-csehországi Jincén létesülhetne" – közölte Mirek Topolánek.
A nyilvánosságra került tervek szerint a csehországi amerikai támaszponton kétszáz katonai és civil alkalmazott dolgozna. Csak a tárgyalások során derül ki, hogy közülük mennyi lesz a hazai állampolgár.
Az elmúlt években az Egyesült Államok katonai szakértői Magyarországon és Lengyelországban is tárgyaltak a radarbázis lehetséges helyszínéről. A jelek szerint végül Csehország mellett döntöttek, ahol a szocdemek népszavazást indítványoznak a kérésről. Mirek Topolánek azonban ma bejelentette, hogy a döntést a prágai parlament hozza meg.
A Factum Invenio prágai közvélemény-kutató intézet adatai szerint fokozatosan növekszik azoknak a polgároknak a száma, akik nem ellenzik az amerikai légvédelmi bázis létesítését Csehországban. Január elején a reprezentatív felmérés alapján immár a megkérdezettek több mint hatvan százaléka támogatta ezt a tervet.
(Pozsonyi tudósítónktól)