Építési moratórium a "megtelt" Rózsadombon
Március elsejéig építési és változtatási tilalmat rendelt el a városrész teljes területére a II. kerületi képviselő-testület. A városatyák a napokban fogadták el a Rózsadomb új városrendezési szabályzatát, amely jóval szigorúbb a korábbi építési előírásoknál. A csaknem másfél hónapos moratóriumot azért rendelték el, hogy az új terv hatályba lépéséig senki ne kaphasson építési engedélyt még a régi, engedékenyebb szabályok alapján - tudatta lapunkkal Láng Zsolt (Fidesz), polgármester. Hangsúlyozta: a II. kerület megtelt, a városrész környezeti állapota és infrastruktúrája nem bír el újabb, nagyobb lakásszámú építkezéseket.
A hétéves előkészítés után, a héten elfogadott új szabályzat csak kevés üres ingatlant nyilvánít beépíthetőnek, azokat is általában csak 15 százalékos mértékben. A polgármester szerint ezzel nemet mondtak az újabb lakóparkok és többlakásos társasházak építésére.
A szigorítás része, hogy maximalizálták a kerületben az építhető lakások számát, a lakásokhoz tartozó garázsok méretét. Korlátozzák a terepszint alatti beépítés mértékét, és még az épületekhez tartozó cég- és címtáblák elhelyezését is. Ezentúl az eddiginél jóval szélesebb körben kell a talajmechanikai és hidrogeológiai viszonyokat vizsgálni az építkezések előtt.
Bizonyos létesítményeket - például benzinkutat, gyorséttermet - csak akkor lehet építeni, ha azt a kerületi szabályozási terv lehetővé teszi. A 2500 négyzetméteresnél nagyobb bevásárlóközpont építéséhez ezenfelül kereskedelmi és közlekedési hatástanulmány is szükséges. Az új szabályzat szerint biztosítani kell a budai hegyvidék hagyományos kilátópontjairól a környékre és a városra, valamint a Dunára való rálátás lehetőségét.
A kerület kiemelt területein (a városrészközpontban és egyes lakóövezetekben) az épületek homlokzatait nem lehet csak részben felújítani és átszínezni, viszont graffitivédelemmel kell ellátni. A közterületről is látható ajtók, ablakok felújításánál - hacsak újra nem festik az épület teljes homlokzatát - csak a már meglévő színek és eredeti anyagok használhatók fel. (S. G.)