Boross: Megalázták Schmidt Máriát
- Mit gondol a Schmidt Mária körül kialakult konfliktusról?
- Azt, hogy a történész asszony munkásságát lehet ugyan vitatni, de itt és most ebben az írásban mélyen megalázták őt.
- Lehet, hogy így értesült a közvélemény egy új jobboldali formáció kibontakozási kísérletéről?
- Ha van is ilyen - amiben nem vagyok biztos -, a módszer, amit a lap alkalmazott, az ötvenes évekre emlékeztet. Jellemző a cikket közlő és az arról tudó döntéshozókra, hogy most lapulnak, és kikerülő nyilatkozatokat tesznek. Schmidt Mária Orbán iránti lojalitásához nem férhetett kétség. Hogy mégis így bántak vele, azt jelzi, hogy nagyobb a jelentősége a személyének, mint azt sokan gondolták. Kizártnak tartom, hogy Liszkay Gábor főszerkesztő és Orbán Viktor ne tudott volna arról, milyen írást közöl az újság. Meggyőződésem, hogy a Magyar Nemzet ezzel átlépett egy határt, rossz emlékeket keltve a legtöbb, valóban konzervatív emberben. Tekintettel arra, milyen volt a viszony Schmidt és Orbán között, tanulságosnak tartom, hogy a Fidesz elnökének nincs véleménye az ügyben. Hiteles konzervatív lap, amelynek ethosza a tárgyilagosság és a mértékletesség, ilyet sosem tett volna.
- Lehet, hogy ki kellett húzni egy esetleges pártkezdemény gyökereit...
- Nem tudok ilyen kezdeményezésről, de azt sajnálattal veszem tudomásul, hogy a maga mellett senkit meg nem tűrő Fidesz radikális irányba indult el. Talán még nem tudják, hogy minél jobban odakeverednek, annál nagyobbat lódítanak rajtuk.
- Egy új erő megjelenése a jobboldalon milyen hatással lehet az MDF-re?
- Nekünk az lenne kívánatos, ha a Fidesz visszatalálna 1997-98-as önmagához, amikor még tudott bárkinek is partnere lenni. Erre kevés esélyt látok. Előfordul, hogy tehetségüknek és szerencséjüknek köszönhetően fiatalon magas pozícióba került politikusok nézetrendszere negyven- és ötvenéves koruk között megváltozik. Tisza Kálmán így lett Deák-párti, sokat módosult kedvezően Bethlen István nézetrendszere is. Ellenpélda lehet Imrédy Béla esete. Orbán Viktor elvileg mindkét utat választhatná, de attól tartok, nem lesz képes visszajönni a radikális mezőből. Ha a lapban megjelent vádaskodó találgatás arra utal, hogy a Fideszben még megszűnhet a mámoros és torz kitaszítási hajlam, ha elfogadnák, hogy rajtuk kívül mindenki, aki itt él, szintén magyar, akkor nem lenne rossz a változás. Rólam mindenki tudja, hogy nem vagyok a baloldali-liberális kormány híve, de tévhit azt hinni, hogy távozásuk kierőszakolható. Ráadásul a választói emlékezet meglehetősen rövid. 2010-ig még hosszú az idő. Meglehet, megint minden az utolsó néhány hétben dől el. Felesleges előrerohanni.