A politikus hasizma
Barack Husszein Obama óriási hátránnyal indul az elnöki posztért kezdődött versenyben. Ha a neve nem lenne elég, még mindig ott van az a körülmény, hogy barna a bőre. Kenyai apa és fehér amerikai anya gyermekeként Hawaiiban született, később négy évig Indonéziában, majd anyai nagyszüleinél ismét Hawaiiban élt. Fiatalon marihuánát szívott, kipróbálta a kokaint, mégis "ember" lett belőle: nemzetközi kapcsolatokból diplomázott a New York-i Columbia Egyetemen, Chicagóban egyházi oktatási programot szervezett szegényeknek, majd a Harvard jogi karát végezte el. Ő volt az első fekete főszerkesztője az egyetem nagy hírű jogi folyóiratának. Chicagóba visszatérve politikai és emberi jogi aktivista lett, alkotmányjogot tanított az egyetemen. Nyolc évet lehúzott Illinois állam törvényhozásában, s 2004-ben berobbant az országos politikába.
Nem azzal, hogy szenátornak választották, még korábban. A Demokrata Párt elnökjelölő kongresszusán mondott beszédével. Ebben arról szólt, hogy Amerika nem vörös (republikánus) és kék (demokrata) államokból áll. Az emberek itt is, ott is ingyen edzik a gyermek baseballcsapatokat, vannak meleg barátaik, járnak templomba, és szeretik a hazájukat. Obama attól a pillanattól kezdve egy új, a nemzet egységét képviselő, a korábbi évek megosztottságán felülemelkedő személyiségként jelenik meg: kiváló szónok, megnyerő, mosolygós személyiség, mélyen hívő családapa és felvilágosult, a világpolitikában is jártas alkotmányjogász. Ráadásul az internethez és a kampányfinanszírozáshoz is ért, pártjából máris sok politikus a lekötelezettje, mert a tavalyi választások előtt segített nekik pénzt szerezni. A republikánusok szerint 2008 őszén ő lehet a legveszélyesebb ellenfél.
Ráadásul fiatal, jóképű, alig két éve van Washingtonban, tehát a politikai poggyásza sincs tele ezerszer megbánt, rossz döntésekkel. Ellene csupán azt lehet felhozni, hogy nincs hosszú szenátusi tapasztalata. Most mindenki azt találgatja, hogy Amerika kész-e egy fekete elnökre. Erre nincs egzakt válasz, hiszen eddig még igazán komoly jelölt sem volt. Családunk fekete barátja szerint a fehérek többsége az utolsó pillanatban vissza fog rettenni attól, hogy rá szavazzon, mások meg azt mondják, hogy a bőrszín már nem számít.
Addig a pillanatig azonban még hosszú az út. A demokrata oldalon minden valószínűség szerint olyan nagyágyúkkal kell megküzdenie, mint Hillary Clinton, Al Gore, John Kerry vagy John Edwards. Kérdés, adott esetben beérné-e az alelnökjelöltséggel - elvégre az Egyesült Államoknak még fekete alelnöke sem volt. És az idő Barack Husszein Obamának dolgozik.