Bangkokba szökött a szállítmányszervező

Meghosszabbították az előzetes letartóztatását tegnap a Bács-Kiskun megyei szemétügy négy börtönben lévő gyanúsítottjának. Időközben Pestre ért a szeméthegy, mert szerdán Soroksáron fedeztek fel mintegy 200 tonna, Németországból származó hulladékot.

A Németországból származó, Magyarországon egyre nagyobb mennyiségben illegálisan lerakott bálás hulladék ügyében eddig minden szál Bács-Kiskun megyébe, ezen belül is a gazdagságáról és hamisított szeszes italairól elhíresült Kiskőrös, Kecel, Soltvadkert által határolt aranyháromszögbe vezetett az eddigi vizsgálatok szerint. Ez az állítás most sem változott: szerdán már a fővárost is elérte a szeméthegy: 150-200 tonna szemetet találtak Budapest XXIII. kerületében, a Haraszti úton egy kft. telephelyén.

Mint megtudtuk, a tanúkihallgatások során egyértelművé vált, hogy a többkamionnyi szemét a decemberben Bács-Kiskun megyében kirobbant ügyhöz kapcsolódik. A soroksári rakományok ugyanis attól a kiskőrösi Pető Ferenctől származnak, aki a múlt héten a Pest megyei Délegyházán, valamint korábban a Bács megyei Kiscsengődön talált nagy mennyiségű hulladékot is szállította. A 47 éves férfi ellen tegnap nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki, mert a hetek óta szökésben lévő férfi a rendőrség információi szerint jelenleg Thaiföld fővárosában, Bangkokban tartózkodik.

Bács-Kiskun megyében eddig mintegy háromezer tonna, Németországból származó szemétbálát találtak, de több száz tonnára becsülik az eddig fellelt, illegális hulladékot Csongrád, Pest és Komárom-Esztergom megyében is. Az ügynek eddig tizenegy gyanúsítottja van, közülük négy személyt - a szállítmányokat megrendelő Szinkron 99 Kft. ügyvezetőjét és férjét, Halász István kunbajai polgármestert, valamint egy kerekegyházi és egy kecskeméti lakost - decemberben harminc napra előzetes letartóztatásba helyeztek. A kecskeméti bíróság tegnap április 7-ig meghosszabbította az előzetes letartóztatásukat. A határozat nem jogerős, az érintettek azt megfellebbezték.

A Bács-Kiskun megyei nyomozást felügyelő kecskeméti ügyészség kérte a szakhatóságokat, hogy ellenőrizzék az országban működő és már bezárt hulladéklerakókat, mert egyre több feljelentés érkezik, hogy illegális importszemétbálákat találnak a hazai telepeken. Eddig a Csongrád megyei Balástya, a Bács-Kiskun megyei Kiskunmajsa és Kiskunhalas szeméttelepén fedeztek fel Németországból származó hulladékot. A nyomozók feltételezése szerint a szállítmányok első szakaszát a múlt évben elsősorban a hazai hulladéklerakókban próbálták eltüntetni a szervezők, de mivel ez egyre körülményesebbé vált, felkutattak régi, használaton kívüli alföldi mezőgazdasági és ipari épületeket, valamint - strómanokon keresztül - bérbe vettek tanyákat, raktárakat.

Mire jó a préselt hulladék?

Egy magát megnevezni nem kívánó olvasónk telefonon azt közölte szerkesztőségünkkel: az importszemét-bálákat illegális szeszfőzésnél használják fel Bács-Kiskunban. Az általa vélelmezett módszer szerint a préselt báladarabokat átitatják egy könnyen éghető, szagtalan vegyszerrel, amely elveszi a szagát és a színét a műanyagalapú anyagok füstjének.

Az általunk megkérdezett, aranyháromszög-beli vállalkozók ezt az állítást kétségbe vonják. Szerintük ma már pálinkát csak magának főz az ember. A röviditalbizniszt ugyanis átalakította az olcsó, Szerbiából átcsempészett tiszta szesz, amelyhez bármiféle aromát könnyen lehet keverni. Pálinkafőzéskor a lepárláshoz ugyan szükség van fűtőanyagra - de nem túl sokra. Ehhez sokkal inkább gázt vagy fát szoktak használni, a költsége azonban elenyésző, nincs tényleges indoka, hogy műanyaghulladékot használjanak.

Az már könnyebben elképzelhető, hogy nagy hőigényű vállalkozásoknál - például baromfitelepeken, hajtatásos kertészetekben, ahol vegyes tüzelésű kazánnal fűtenek, mert önmagában a gáz nagyon megemelné a költségeket - elégethetik a magas fűtőértékű műanyaghulladékot. De ez nagy kockázatot jelent, miután sok vállalkozó vett fel kedvezményes hitelt vagy vissza nem térítendő támogatást, amit elveszítene, ha nem a megfelelő technológiát alkalmazná.

Az általunk megkérdezettek azt látják a leginkább elterjedt gyakorlatnak, hogy az elvileg már bezárt, ám a gyakorlatban még megközelíthető szeméttelepekre éjnek idején lerakott idegen eredetű hulladékot a szegények elhordják, és otthon azzal fűtenek.

Nyomozók vizsgálódnak egy kiskunhalasi szeméttelepen
Nyomozók vizsgálódnak egy kiskunhalasi szeméttelepen
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.