Mikola a kieső vizitdíj pótlását javasolja

A Fidesz örül annak, hogy a súlyos betegségekben szenvedők mentesülnek a vizitdíj megfizetése alól, azonban arra kéri a kormányt, hogy pótolja vissza az egészségügyi költségvetésbe az emiatt kieső 20-25 milliárd forintot - mondta Mikola István, a Fidesz egészségpolitikusa.

Az Orbán-kormány egykori egészségügyi minisztere hangsúlyozta: örülnek annak, hogy a kormány meghallotta a Fidesz érvelését, és mentesítette a vizitdíj megfizetése alól a daganatos betegeket, a művese kezelés alatt állókat, az AIDS-betegeket és a HIV-vírussal fertőzötteket, valamint a vérzékenységben szenvedőket, a cukorbetegeket és a lelki betegséggel küzdőket.

A fideszes politikus ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy a kedvezmények miatt 15 milliárd forintra mérséklődött a vizitdíjból befolyó összeg, az eredetileg tervezett 35-40 milliárddal szemben. Arra kérjük a kormányt, hogy pótolja vissza a hiányzó összeget, mert különben az egészségügy jár rosszul - mondta Mikola István, aki szerint vissza kellene vonni a vizitdíjat. A politikus a kormány által tervezett állami egészségügyi központ ügyében elmondta: semmilyen szakmai anyagot nem kaptak a témáról, de bizarrnak tartja, hogy a központ honvédelmi miniszter felelőssége alá tartozik majd.

Arra az újságírói felvetésre, hogy egyes hírek szerint Szilvásy György kancelláriaminiszter testvére lenne a központ vezetője, Mikola István azt mondta: annyit tud, hogy Szilvásy György testvére a BM-kórházat vezeti, de mindenhol azt látja, "hogy a kormányzati magas tisztviselők rokonai gazdasági igazgatói pozícióban óriási értékű kórházakat, egészségügyi intézményeket kontrollálnak gazdasági szempontból". Hozzátette: az egészségügy reform nem szól másról, mint az új tőketulajdonosok gazdasági érdekeiről és az egészségügyi közvagyon megszerzéséről.

Mikola István úgy értékelt: "szörnyű káosz" kezd kialakulni az egészségügyben főként a gyógyszerek körül, az orvosoknál lévő szoftvereken ugyanis sok olyan készítmény szerepel, amelyeket nem lehet kapni a patikákban. A fideszes politikus ennek kapcsán arra kérte az Országos Gyógyszerészeti Intézetet, hogy sürgősen vizsgálja felül a listákat, mert a fantomgyógyszerek nehéz helyzetbe hozzák az orvost, a beteget és a patikust is.

Hozzátette: zavart okoz az is, hogy a betegek nem értik, miért kötötték szigorú szabályokhoz a kötszerek kiadását, hogy miért kell fizetni az oxigénpalackokért, illetve, hogy miért nem lehet kapni inkontinenciabetéteket a patikákban. A politikus reményét fejezte ki, hogy az Algopyrin mégsem nem lesz vényköteles februártól.

Kökény szerint "próbaüzem"

Kökény Mihály (MSZP) az MTI-nek erre azt mondta: korábban a Fidesz azt kifogásolta, hogy miért vezetik be a vizitdíjat, most meg kevesli az ebből származó bevételt, és túl szélesnek tartja a mentességi kört. A politikus nem érti, hogy a Fidesz miért mondja azt, hogy így a háziorvosoknak már nem éri meg. Ezek szerint mégis üzlet az egészségügy? - kérdezte Kökény Mihály. Hangsúlyozta: a kormány nagyon alaposan mérlegelte a mentességeket, és korábban is leszögezte, hogy nem a bevétel a lényeg, hanem az egyéni felelősségvállalás érzékeltetése.

A gyógyszerfelírást segítő szoftverrel kapcsolatos kritikákról azt mondta: ki kell szűrni azokat a gyógyszereket, amelyeket nem lehet kapni. Kökény Mihály kiemelte: szó sincs arról, hogy bárki szankcionálná azt, ha a háziorvos nem a számítógépes program által ajánlott gyógyszert írja fel. "Ez most a próbaüzem" - tette hozzá. Visszautasította azt is, hogy koalíciós vita lenne a kormánypártok között a kórházlista és az ágyszámok miatt. Úgy fogalmazott: ezen a területen egyeztetés van. Bírálta a Fideszt amiatt, hogy a kórházlista és az ágyszámok kapcsán eleve elutasító a magatartása.

Az SZDSZ kérdez a Fidesztől

"A Fidesz mindenre automatikusan nemet mondó politikája eljutott a paródia szintjére. Tegnap Pesti Imre képviselő, az egészségügyi bizottság tagja kritizálta a kormánynak azt a döntését, amely néhány súlyos, krónikus betegség esetén mentességet ad a vizitdíj fizetés alól" - fogalmaz a szabaddemokraták közleménye. Hozzáteszi: most az ellenzéki párt azt támadja, hogy súlyos betegek mentességet kapnak, és ezért a háziorvosok ettől a bevételtől elesnek.

Az SZDSZ - mivel a Fidesz képes egyszerre képviselni két egymással teljesen összeegyeztethetetlen nézetet - négy kérdést intéz az ellenzéki párthoz, amelyek megválaszolásával tisztázni tudná álláspontját. Így az SZDSZ azt szeretné tudni, hogy megváltozott-e a Fidesz korábbi elutasító álláspontja a vizitdíj bevezetésével kapcsolatban. Választ várnak arra a kérdésre is, hogy mely betegektől vennék el a vizitdíjfizetési mentességet a Fidesz. Az AIDS-es betegektől, a vérzékenységben szenvedőktől, a cukorbetegektől, a dialízises kezelést kapóktól, a pszichotikus betegektől vagy a szervátültetésen átesettektől? Az SZDSZ szerint kívánatos lenne tudni, visszavonja-e a vizitdíj eltörlésére irányuló népszavazási indítványát a Fidesz.

Kormányképesnek tartaná-e az ellenzéki párt azt a pártot, amelynek a programja nem épül másra, csak az éppen aktuális kormánydöntés ellenzésére? - kérdezi a kisebbik kormánypárt a Fidesz-től.

 (MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.