Sztrájkolni fognak a villamos-ipari szakszervezetek

A villamosenergia-ipari szakszervezetek sztrájkkal kívánják elérni, hogy fennmaradjon a dolgozóiknak és nyugdíjasaiknak járó tarifakedvezmény - erősítették meg az ágazat szakszervezeti szövetségeinek vezetői.


Gál Rezső, a közös sztrájkbizottság vezetője elmondta: a kormányzati tárgyalócsoporttal folytatott múlt év végi egyeztetések eredményesek voltak, már aláírás előtt állt a megállapodás, majd a napokban annak céljaival ellentétes bejelentést tett a gazdasági és közlekedési miniszter.

Az aláírásra előkészített megállapodás szerint részben a jövőben is megmaradhatott volna a tarifakedvezmény, az iparág dolgozói és nyugdíjasai a lakossági ár 37 százalékáért kaphatták volna a villamos energiát. (Korábban 28 százalékot kellett csak fizetniük az áramért.) A munkabeszüntetést február 6-án kétórás figyelmeztető sztrájkkal kezdenék műszakkezdettől, majd ezt követné február 8-án ugyancsak műszakkezdettől a nyolcórás sztrájk, illetve február 12-től a folyamatos sztrájk, ha addig nem sikerül megegyezni a kormányzat képviselőivel a kedvezmény fenntartásáról - hangzott el a sajtótájékoztatón.

A lakosságot nem fogja érinteni

A villamosenergia-ipari dolgozók nyolcórás vagy a folyamatos sztrájkja esetén sem kapcsolják le a villamos áramot a lakosságnál, az elégséges szolgáltatásról szóló szabályok szerint háromórás rotációban a 18 csoportra osztott ipari fogyasztóknál lehet kikapcsolásra számítani az erőművi termelések csökkenésével arányosan - hangzott el a sztrájkbizottság sajtótájékoztatóján.

Gál Rezső rámutatott: a kedvezményes tarifa több mint 100 éves hagyomány az ágazatban. Hasonló kedvezményeik vannak a légi, a vasúti és a közúti közlekedés dolgozóinak is. A kedvezményt nem az állam fizeti, hanem beépítették a villamos energia árába, kilowattóránként 20-25 fillért jelent a 32 forintos árban. Feltételezhető, hogy a kedvezmény megszüntetése esetén a kormány ezzel a 20 fillérrel csökkentené a tervezett áremelés mértékét - válaszolta a szakszervezeti vezető újságírói kérdésre.

A sztrájkot a Villamosenergia-ipari Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége, a Bánya- és Energiaipari Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége, valamint a Liga Villamos- és Hőenergia-ipari Szövetsége hirdette meg.

A GKM a piacnyitásig tartja fenn az alkalmazotti kedvezményt

A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) csak a villamosenergia-piac teljes megnyitásáig akarja fenntartani a villamosenergia-ipari dolgozók kedvezményét az áram árában, és elfogadhatatlannak tartja azt, hogy ezt a "kiváltságot" a lakossággal fizettetik meg - áll a GKM csütörtöki közleményében. A teljes piacnyitás ezév július elsejével történik meg az Európai Unió előírásainak megfelelően.

A közlemény szerint: "jelenleg évente mintegy 10 milliárd, azaz naponta 26 millió forintjába kerül a nem kivételezett lakossági fogyasztói körbe tartozóknak az alkalmazotti tarifa fenntartása. A kedvezményes áramfogyasztás költségeinek kétharmada a többi — 4 millió főt is jóval meghaladó — fogyasztót sújtja. A lakosságnak az áram kilowattóránként átlagosan 36,85 forintjába kerül. Ezzel szemben a 65 ezer alkalmazottat érintő kedvezményes tarifa a lakossági áramár mindössze egyharmada (13,80 forint/kilowattóra). Az alkalmazotti tarifára jogosultak - amennyiben teljes mértékben igénybe veszik a kedvezményt -, évente mintegy 476 ezer forint adómentes juttatásban részesülhetnek. 2006-os adatok alapján a villamosenergia-termelés és -elosztás ágazatban dolgozók 278.543 forint havi  bruttó átlagbére  mintegy 70 százalékkal magasabb a nemzetgazdasági átlagnál, ami havi 163.269 forint."

A GKM közleménye felhívja a figyelmet arra a törvényi előírásra is, ami szerint az áram-, a gáz- és egyéb energiaszolgáltatást ellátó szerveknél csak úgy gyakorolható a sztrájk, hogy az a még elégséges szolgáltatás teljesítését ne gátolja.(MTI)

 

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.