A bio is káros?

Bedőlni látszik a zöldideológia egyik szent tehene. A bioüzemanyaghoz eddig csak pozitív fogalmak kapcsolódtak. Légszennyeződés és hulladékcsökkentő, megújuló energiaforrás, sok helyen az agrárium megmentője, segítség a klímaváltozás visszafogásában.

Az egyes országok rá is álltak energiaprogramjuk módosítására és a bioüzemanyagok termelésének növelésére. Az Európai Unió 2020ra a bioüzemanyagok egyenesen tízszázalékos részarányát célozta meg a közúti szállításban.

És most épp egyes zöldcsoportok világszerte kezdik pedzegetni: a bioüzemanyagok nemhogy előnyösek a környezetre, de egyenesen több kárt okoznak, mint hasznot. Az ezek iránti felfokozott kereslet miatt trópusi országok jelentős természetes vegetációi, erdei eshetnek áldozatul az energianövények ültetvényeinek. Sőt az ezek kiszolgálásához kiépített infrastruktúra környezetrombolásán túl számítások szerint a benzinhez kevert bioetanol gyártásához több energiára van szükség, mint amennyit az előállított nyersanyag tartalmaz, nem beszélve arról, ha az energianövény génmódosított.

Püff neki! Hogy is van ez? Ami egyrészt hasznos a környezetnek, végül is nem az? Az Európai Bizottság most mindenesetre úgynevezett második generációs bioüzemanyag kifejlesztését tervezi, amelyet más, a szójánál, repcénél több szempontból kedvezőbb alapanyagból – például szalmából, faforgácsból, trágyából – állítanának elő. Reméljük, ezek már valóban feddhetetlennek bizonyulnak. Mert különben igazán nem tudom, hogyan lesz környezetbarát energiánk.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.