A "világ" pesszimista
Az osztrák tömegtájékoztatás abból a nemzetközi felmérésből vonta le ezt a következtetést, amelyet a Gallup közvélemény-kutató készített a Világgazdasági Fórum (WEF) megbízásából. A múlt év utolsó két hónapjában 60 országban 55 ezer embert kérdeztek ki a jövővel kapcsolatos várakozásaikról.
A válaszadók 48 százaléka vélte úgy, hogy a következő generációk a jelenleginél kevésbé biztonságos világban élnek majd, negyedük viszont jobb idők beköszöntével számol.
Az európaiak különösen pesszimistának bizonyultak például az ázsiaiakhoz viszonyítva. Így az osztrákok 76, a németek 69, a svájciak 50 százaléka abból indul ki, hogy a politikusok tisztességtelenek. Egyébként az amerikaiak 52 százaléka is ezen a véleményen volt. A gazdasági vezetők iránt valamivel nagyobb a bizalom, de erről nem közölt részleteket a bécsi sajtó.
A nyugat-európaiak pesszimizmusát húzta alá, hogy körükben csak minden tizedik számít a világ biztonságosabbá válására, míg háromnegyedük a helyzet rosszabbodását jósolja. E pesszimista álláspont támogatóinak az aránya a válaszadó amerikaiak körében 60 százalékos. Ennél jóval optimistábban tekintenek a jövőbe például a Közel-keleten élők: egynegyedük szerint a következő generációk már biztonságosabb világban élhetnek majd.
A gazdasági helyzet alakulásával kapcsolatban is különösen pesszimistának bizonyultak a nyugat-európaiak: csak 19 százalékuk számít arra, hogy növekedni fog a jólét, míg több mint 50 százalékuk ennek az ellenkezőjét tudja elképzelni. Ázsiában egészen más várakozások jellemzik a közvéleményt, különösen Kínában, ahol a válaszadók 66 százaléka szerint javulni fog a gazdasági helyzet az elkövetkezendő időszakban.
(MTI)