Erős ellenszélben a reform
Aki tehette, az előző napokban még a régi áron – vagy ár nélkül – bevásárolt. A feszültségmentes időszak azonban rövidnek ígérkezik, bár a kormányzat igyekszik egy-két csillapító intézkedést is hozni. Tegnap például – úgy tudjuk, a miniszterelnök intenciójára – visszaadták a szaktárcának azt a tervezetet, amely az orvosokat kemény eszközökkel késztetné a lehető legolcsóbb gyógyszerek felírására.
Az is óvatosságra int, hogy a legolcsóbb szereket ajánló számítógépes program egyelőre nem tűnik tökéletesnek. Sőt – a Weborvos nevű internetes lap szerint – a program nemcsak hibázik, de megesik, hogy törli a felhasználó gép operációs rendszerét is. Nemcsak számítógépes műhibák akadályozzák a szokatlanul széles fronton megindított reformot, hanem az érintettek között is heves az ellenállás.
Az eljárási rend szerint e napokban a regionális egészségi tanácsoknak kellene elosztaniuk a törvény erejével csökkentett aktív ágyszámokat és helyet találni a hétezer új krónikus ágynak. A legtöbbjük, eleve képtelenül alacsonynak tartva a régiójuknak szánt ágyak számát, még csak arra sem hajlandó, hogy belső egyeztetésbe kezdjen. De az is megtörtént, hogy a többlet krónikus ágyakat nem kérték, mondván, nem tudják őket hol elhelyezni.
Tegnap jelentették be, hogy a vasútegészségügy megtámadtatása (a MÁV-kórházakat erősen érintő leépítések) miatt az érintett szakszervezet sztrájkra kész. Bejelentkezett társnak a Gaskó-féle vasutas- szakszervezet, a VDSZ is, de ők szélesebb összefüggésekbe helyeznék az ügyet, és a közszféra egyébként szerveződő demonstrációs rendjébe illesztenék. A vasutasok – szemben az egészségügy eddigi kevéssé átütő megmozdulásaival – rutinos és eredményes sztrájkszervezők. Az egészségügyiek szerint viszont nincs idő kivárni, amíg a közszféra mozdul.