Dobozdíj, mellékhatásokkal
- Ó, semmi különös, csak a vérnyomás, a koleszterin, ízületek meg a többi - feleli kérdésünkre a hölgy, aki csak azt sajnálja, hogy nem jött egy nappal korábban.
A többség leleményesebb volt: voltak, akik már néhány hónapja, de a legtöbben csak pár nappal az áremelkedések és a dobozdíj bevezetése előtt (praktikusan: hétfőn) feltöltötték készleteiket - mármint, akik megtehették. A vénykötelesek rohama így tegnapra lecsengett: az általunk meglátogatott gyógyszertárakban szinte alig akadt dobozdíjas vásárló. Volt olyan patikus, aki kapásból rávágta, hogy még nincs dobozdíj, de csak úgy megszokásból - eddig ugyanis nem találkozott "dobozos vevővel". A százszázalékos tb-támogatottságú gyógyszereket feltehetően már "lelegelték", tegnap a "boltokban" leginkább csak a hírek ellen beoltottak, a vény nélküliek, néhány kósza Algopyrin-függő, valamint számos tüsszögő/hörgő kuncsaft igyekezett az olcsó gyógyulás művészetét elsajátítani - mondanunk se kell, sikertelenül.
A Nagykörút egyik forgalmas gyógyszertárában mesélték, hogy a pszichiátriai kezelés alatt állókat érinti a legérzékenyebben a dobozdíj, a szó szoros értelmében: egyikük a patikus beszámolója szerint "nagyon nem örült" a dobozdíjnak, ami annyit tesz, hogy végül is nem kellett kihívni a mentőt.
A dobozdíj kockázatait és mellékhatásait a cukorbetegeknek is érdemes fölmérniük, főleg, ha az orvos, mondjuk, csak két ampullát írt föl. Az egyik gyógyszertárban azt mondták: ha föl kell bontani az ötampullás dobozt, akkor annak csak a meghatározott hányadát (vagyis a háromszáz forint kétötödét) kell kifizetnie a betegnek, míg másutt úgy tájékoztattak, kiadhatják az egész dobozt akkor is, ha a vényen kisebb mennyiség szerepel.
- A drágulásról, illetve a dobozdíj bevezetéséről nálunk nemigen tudtak az emberek - mondják egy belvárosi patikában, ahol a sorban előttünk álló hölgy mintha csak rímelt volna a szavakra, rendkívül komplex zsörtölődéssel (fejcsóválással és szájfélrehúzással kiegészített szemöldökfelvonással) adta a világ tudtára, mit is gondol valójában az egészségügyi reformról. Kifelé menet majdnem föl is lökte a gyógyszerhulladék tárolót.
Az MDF az Alkotmánybírósághoz fordul
Az Alkotmánybírósághoz fordul az MDF a kórháztörvény miatt. Herényi Károly és Csáky András MDF-es politikusok szerint a párt azt reméli, hogy a testület alkotmányellenesnek minősíti a jogszabályt és megsemmisíti azt. Álláspontjuk szerint a kormány nem egyeztetett az érintettekkel az egészségügyi ellátórendszer átalakításáról szóló törvény elfogadása előtt. Az ellenzéki párt szerint súlyosan sérti a jogbiztonság alkotmányos követelményét az, hogy a jogszabály az elfogadása után tíz nappal már hatályba is lépett. Az MDF azt is kifogásolja, hogy sérül az állampolgárok legmagasabb egészséghez való joga, illetve sérül az állam egészségvédelmi kötelezettsége. (MTI)