Rövid a médiád? Toldd meg egy bloggal!
„A két nagy párt agyonreklámozott jelöltjére épülő franciaországi elnökválasztási kampány gondolatokkal teli vetélkedésnek láttatja a politikát. Csakhogy ez a politika üres gondolatokkal van tele! Vajon az internet képes-e visszaállítani jogaiba az igazi ideológiai vitát?” – kérdi a Tribune de Genève hasábjain Jean-Noël Cuénod.
A genfi lap munkatársa Calimeróhoz, a sárga csibetársai között magányos, fekete, szerencsétlen kis rajzfilm-figurához hasonlítja a francia centrista párt vezérét, François Bayrout. Az elnyomott kiscsibe kedvenc szavajárására („Ezt az igazszágtalanszágot!”) emlékezteti ugyanis, ahogyan az UDF elnöke panaszkodik a médiára, amiért az mellőzi őt.
A svájci elemző elismeri, hogy nehéz harmadikként beférkőzni a képbe. Ki tudna versenyképes alternatívát kínálni a kicsi, de rámenős férfi, és a csinos anyuka párviadalával szemben? Nicolas Sarkozy személyében a dinamikus jobboldal küzd meg Ségolène Royallal, az anyai baloldal megtestesítőjével.
Azért akad, aki bele tud szólni a médiafelületért vívott harcba: Jean-Marie Le Pen, a radikális jobboldali Nemzeti Front vezére. Idegenellenessége jó téma a médiának, s ez meg is látszott a 2002-es elnökválasztás eredményén. Le Pen a második helyen végzett, a mérsékelt Bayroux a negyediken.
De a centrista jelölt nem adja fel. Január második vasárnapján üzenetben kérte a sajtót, hogy ne csak két jelöltet mutasson be a közönségnek. „Különben a francia politikát a hagyományos pluralista modelltől az amerikai típusú kettős monopólium felé térítik el” – mondta Bayroux, és nyitottságra szólította fel a médiát. – Azelőtt a pénz határozta meg, ki jut szóhoz. Mára sikerült elérni, hogy a szegény ember is meghallgatásra találhat esetenként. Most viszont a médiahatalom megsemmisítő fegyvere fenyeget.”
Ám a centristák nem érik be a panaszkodással, hanem megpróbálják kiaknázni az online médiában rejlő lehetőségeket. Az UDF, amely négy parlamenti párt közül a harmadik legnagyobb, az interneten csak a szocialistáktól marad el. Amazoknak 237 blogjuk él, a centristáknak 206, Sarkozy pártjának, az UMP-nek pedig csupán 113.
Az internet-versenyben Bayroux máris döntős helyen áll tehát. Már csak az a kérdés, mennyit ér majd a kétszáz blog április végén, az elnökválasztáson.