Csontritkító kóla
Ráadásul szeretem is a kólát. Igaz, engem kevésbé veszélyeztet, hisz elsősorban nőknek árt, férfiaknál a cikk szerint nem ilyen egyértelmű az összefüggés. A kóla hatása így sem lebecsülendő, hisz a hatvanéves hölgyek mintegy 30 százaléka szenved kisebb-nagyobb mértékű csontritkulásban. Márpedig a vizsgálatba bevont 2500 amerikai önkéntes átlagéletkora pont hatvan volt.
Abban nem volt különbség, hogy diétás, "light" vagy normál kólát fogyasztottak. A bűnös az üdítő magas foszforsavtartalma, amely megköti a kalciumot, és ezzel meggátolja a felszívódását. A kóla mentségére, más, most nem vizsgált szénsavas üdítők savanyú hatását is foszforsavval érik el. Ugyanakkor nem világos, hogy például a foszforsavban gazdag csirkehús vagy sajt miért nem okoz oszteoporózist. A nemi különbségekre sincs egzakt magyarázat, bár a vizsgált önkéntesek közül a nők kétségtelenül valamivel kevesebb kalciumban gazdag gyümölcslevet és zöldséget fogyasztottak.
Tudományosan azt sem tisztázták még, miért volt kifejezettebb csontritkulás a csípőcsontban, mint a gerincoszlopban. Az sem lebecsülendő veszély, hisz idős korban a csípőt alkotó törékeny csontok miatt (is) olyan sok a csípősérülés, combnyaktörés.
Egy biztos: a vizsgálat újabb érvvel szolgál a szakembereknek, akik már régóta agitálnak a természetes, szénsavmentes gyümölcslevek mellett.