Gyógyszeráremelést és dobozdíjat hoz a hajnal
Ma éjfélkor lép hatályba az új jogszabály, amely jelentősen mérsékli a gyógyszer-támogatási kulcsokat. A jövőben az eddig az ár 90 százalékával támogatott szerek terheiből már csak nyolcvanötöt vállal át a biztosító, a hetven százalékból ötvenötöt, a korábbi ötvenből 25-öt. A különbséget a vásárlónak kell megfizetnie.
A Magyar Gyógyszerész Kamara adatai szerint az ár- és támogatásmódosítás csaknem 3000 készítményt érint. Közülük csaknem 900 térítési díja 50 százalék feletti mértékben nő. A jövőben nem lehet majd kiemelt támogatással hozzájutni például a Maripen márkanevű antibiotikumhoz. A 12 szemes levél így 343 forint helyett 516 forintba kerül. Általában is jelentősen drágulnak az antibiotikumok, továbbá a vérnyomásra ható szerek, így például a Concor 60 szemes kiszereléséért 591 forint helyett 887 forintot kell majd fizetni. A lista első elemzéséből kiderül az is, hogy például a csontritkulásra, az asztmára, illetve az allergiára ható gyógyszerek közül alig maradt néhány a támogatottak között, s ami mégis, az drágul a támogatási kulcs átsorolása miatt. Az Egészségügyi Minisztérium azt javasolja, hogy a betegek váltsanak a megszokott gyógyszerről olcsóbbra, ám még az is 10-20 százalékos drágulásra számíthat, aki ezt vállalja.
A javaslat egyébként is megzavarta az orvosokat és patikusokat. Egyelőre ugyanis tisztázatlan, hogy kinek kell kedvezni, amikor az orvos vagy a gyógyszerész a legolcsóbb gyógyszert választja az egészségbiztosító által ajánlott listáról. A betegre kell tekintettel lenni, vagy az egészségpénztárra? Ami a betegnek olcsó, az drága lehet az egészségbiztosítónak, s ez megfordítva is igaz. Arról már nem is beszélve, hogy a program szerint a legkevesebbe a legnagyobb kiszerelés kerül, ez a mennyiség egyszerre viszont nem adható oda a betegnek.
Szintén keddtől kell 300 forintot fizetni a teljes mértékben támogatott, vagyis eddig ingyen odaadható orvosságokért is. Nagyon nagy tételről van szó. A beváltott receptek csaknem feléért nem fizettek eddig a betegek, mert azok árát teljes egészében átvállalta az egészségbiztosító. Lényegében a patikákban - a közgyógyellátottak kivételével (ők is csak az ingyenes keretük mértékéig) - a jövőben senki nem kap térítésmentesen gyógyszert. Így például a daganatos és a cukorbetegeknek is 300 forintot kell leróniuk gyógyszereikért. Miután ezt a díjat dobozonként kell megfizetni, így lesz olyan cukorbeteg, aki egyhavi inzulinért 1500 vagy 2000 forintot is kifizet majd, attól függően, mennyi a napi adagja. Lapunknak Hávelné Szatmári Katalin, a Magyar Gyógyszerész Kamara alelnöke elmondta: az inzulinos dobozok megbonthatók, s ha valaki kevesebbet vásárol, akkor a 300 forintos "dobozdíj" is arányosan csökken.
Az inzulinra kivetett dobozdíjjal nem ért egyet Mikola István, a Fidesz egészségpolitikusa. Az ellenzéki képviselő szerint pártja nem fogadja el, hogy a cukorbetegeknek életmentő orvosságukért fizetniük kell. Mint mondta: nem áll meg a kormány érvelése, miszerint a díj bevezetése költséghatékonysággal jár, vagyis megfontolásra készteti az egyébként túlzott gyógyszerfogyasztókat. A cukorbeteg ugyanis nem pazarol, csak annyi gyógyszert adhat be magának, amennyire szüksége van. Mikola István arra kérte a kormányt, ne nehezítsék a cukorbeteg életét, s gondolják át még egyszer a dobozdíjat. Az ellenzéki politikus felvetésére a tárca sajtófőnöke, Kundra Anna azt mondta: egyelőre nem kívánnak változtatni az új rendszeren.