Erény is lehet a rugalmasság hiánya
Az SZDSZ támogatja Molnár Lajost, ha valami kifogás mégiscsak felmerülhet vele kapcsolatban, az a rugalmasság hiánya. Ez ugyanakkor erény is lehet, tette hozzá a párt Országos Tanácsának tegnapi ülése után több, általunk megkérdezett liberális politikus. Gegesy Ferenc, IX. kerületi polgármester szerint nem szabad hagyni például, hogy évekig húzódjon az ágyszám-csökkentés, mert az veszélyezteti a reform viszonylag gyors zárását, márpedig minél hamarabb el kell jutni a fejlesztések bejelentéséig. Demszky Gábor főpolgármester viszont éppen hogy túl gyorsnak tartja a kórházak átalakítását. Azzal érvelt az Országos Tanács előtt, hogy Budapest már bezárt intézményeket, és hogy neki nemcsak az SZDSZ, hanem a főváros érdekeit is képviselnie kell, márpedig néhány hét alatt nem lehet a "karcsúsítást károk nélkül elvégezni". A bezárásra ítélt Schöpf-Merei Kórházért egyébként korábban Szolnoki Andrea is szót emelt. Demszky ellenében érvelt viszont Ungár Klára, Magyar Bálint és Bauer Tamás is. Mindannyian nagy reformelkötelezettséget tartottak kívánatosnak. Végül - a vitát feloldandó - a liberálisok parlamentje egyeztetésre kérte fel Molnár Lajost és a főpolgármestert. Az egészségügyi miniszter egyébként is jelezte, hogy készen áll a program finomítására.
Tőle ezt nemcsak Demszky, hanem az egyre elégedetlenebb szocialisták is elvárják, köztük a miniszterelnök. Gyurcsány Ferenc azt mondta, hogy Molnár csak alapjavaslatot tett a kórházlistával és az ágyszámokkal kapcsolatban, és az a normális, ha a vélemények alapján az eredetitől eltérő javaslat születik majd.
Bőhm András, az SZDSZ OT elnöke úgy fogalmazott, hogy nem engedik elbizonytalanítani Molnár Lajost abban, hogy amit a reform érdekében meg kell tennie, azt vigye végig. Ehhez Kóka János azt tette hozzá, hogy a szocialistáknak meg kell érteniük: addig számíthatnak az SZDSZ-re koalíciós partnerként, amíg a reformok melletti elkötelezettség ebben a kormányban megvalósítható. A gazdasági miniszter szerint erre most komoly esély van.
Az MSZP-ben már nem ennyire lelkesek az átalakításért, bár az alapvető irányvonallal egyetértenek. Egyelőre azonban úgy fest, egyetlen régióban sem fogadják el "csont nélkül" Molnár spártai szigorúsággal meghozott javaslatát. Felróják az SZDSZ-nek, hogy könnyen beszélnek, amikor jóval kevesebb önkormányzati képviselőjük és polgármesterük van, mint az MSZP-nek.
Több megkérdezett sem cáfolta, hogy a koalíciós kórházvitára hatással van a két párt tisztújítás előtt álló prominenseinek helyezkedése. A liberális elnökjelöltek és a párt számára is az a cél, hogy megkülönböztethetőek legyenek az MSZP-től, és Gyurcsánynak is fontos, hogy ne mondhassák azt a küldöttek, hogy az SZDSZ programját valósítja meg. Egyébként nincs más választás, mint a reform végigvitele - mondja Bőhm -, mivel az egészségügyből kivonandó forrásokról a konvergencia-program és a költségvetési törvény is rendelkezik. Lazítani tehát lehet az átszervezés szigorán, de a mozgástér csekély. Bőhm András úgy látja, lesznek még helyi konfliktusok, demonstrációk is várhatóak, de ez a koalíció működését nem veszélyezteti. Példaként a csepeli kórház esetét hozta fel az OT elnöke, mondván, MSZP-s fellegvárban, tiltakozások ellenére szüntették meg a kórházat. Cserébe az ott lakók azóta kaptak egy modern járóbeteg-ellátó központot. A fekvő betegeket immár a XI. kerületben látják el, de Csepelen ma már senkinek nem hiányzik a régi kórház.