Gyurcsány-Juscsenko stratégiai tárgyalás
Gyurcsány Ferencet először Nagydobronyon fogadták a községi református imaházban. A miniszterelnök itt tárgyalt a két egymással is rivalizáló kárpátaljai magyar kisebbségi szervezet, valamint a magyar közösség egyházainak vezetőivel. Elhangzott: Kárpátalja (a szerbiai délvidékkel együtt) a jövőben kiemelt figyelmet és támogatást kap a magyar kormány megújított nemzetpolitikája keretében. A Kárpátaljának célzott támogatásokat az egyedi pályáztatásokról fokozatosan átállítják több évre szóló fejlesztési tervek láncolatává. Amit csak lehetséges, megpróbálnak beilleszteni az Európai Unió régióközi fejlesztési programjaiba is. A tervek szerint a következő években mintegy 180 milliárd forint jutna a Szabolcs-Szatmár megyétől Kárpátaljáig húzódó határ menti régió infrastrukturális, energetikai és más fejlesztési programjaira.
A magyar kisebbség sajátos oktatási és kulturális igényeire külön kiemelt programok készülnek a helyi ukrán szervek és a magyar közösség vezetőinek bevonásával. Az összes fejlesztési elképzelést a következő fél évben a legmagasabb szinten is megvitatják: Budapestre látogat mindhárom fő ukrán közjogi méltóság. Juscsenko elnök, az oroszbarátnak tartott Janukovics miniszterelnök és az egyre nagyobb hatalmú parlamenti elnök, Moroz is Gyurcsány vendége lesz.
A konkrét tervekről egyelőre keveset tudni, de az elképzelések körvonalazódnak. Az orosz-magyar együttműködésben elképzelt nagyarányú záhonyi fejlesztésekbe értelemszerűen be kell vonni Ukrajnát, ahogy célszerű lenne az ukrán részvétel a stratégiai gázcsővezetékek, a vasútvonalak és az erőművek tervezésében is. Van egy terv, amely szerint a Felső-Tiszán 20 kilowattos vízi erőművek láncolata épülne ki magyar-ukrán együttműködésben, részben uniós finanszírozással.
Ha mindez összeáll, elvi egyetértés van abban, hogy egy különleges magyar-ukrán gazdasági térség jöjjön létre a két ország határvidékén.
A magyar kisebbség egyik legfontosabb falujában, Csongorban tegnap Gyurcsány és Juscsenko együtt avatta fel a település magyar tannyelvű általános iskolájának új épületét. Később a megbeszéléseken további iskolák korszerűsítéséről esett szó. A magyar kormányzati pénzből a most avatott iskolában tornaterem is épül. Kapolyi László, az ukrajnai üzletekben érdekelt nagyvállalkozó (egyben a Magyarországi Szociáldemokrata Párt elnöke és az MSZP képviselőcsoportjának tagja) bejelentette, hogy a Kárpátalján érdekelt magyar befektetőtársaival együtt több helyen menzát építtet a magyar iskoláknak.
A nagydobolyi magyar-magyar konzultáción részt vett Fülöp István fideszes képviselő, a Szabolcs-Szatmár Megyei Közgyűlés elnöke is.
Gyurcsány Ferenc a megbeszéléseket összegezve hangsúlyozta: a magyar kormány új nemzetpolitikája nem avatkozik be a kisebbségek belső politikai ügyeibe, és ezt várja el azoktól is. Ami a határon túli támogatási pénzeket illeti, ezeket egy tisztább, átláthatóbb, és a fejlesztést sokkal erőteljesebben szolgáló módon osztják el.
Juscsenko elnököt egyébként Munkácson többezres tömeg fogadta és ünnepelte. A köztársasági elnök éppen a napokban vesztette el politikai hatáskörének jelentős részét az országban zajló heves belpolitikai csaták következtében. Munkács és környéke azonban a jelek szerint változatlanul híve az egyébként már elsavanyodni látszó narancsos forradalomnak. A hangulatot az is fokozta, hogy a magyar miniszterelnök és az ukrán államfő látogatása egybeesett a Munkács főterén megtartott vörösborfesztivállal.