A magyar kormány újabb katonákat küldhet Irakba
A politikus ismertetése szerint a NATO iraki kiképző missziójában dolgozó 17 magyar katonán kívül egy további 10-15 fős csoport kaphatna feladatot. Ők összekötő, ellenőrző és elemző feladatokat látnának el a parancsnokságon.
A katonák júniustól vehetnék át ezeket a teendőket, addig ezt egy lengyel egység végzi. A honvédelmi miniszter hangsúlyozta, ez nem jelentene plusz biztonsági kockázatot.
A NATO kiképzőközpont parancsnokságán jelenleg hét magyar katona dolgozik, tízen pedig az Ar-Rusztamijában lévő központban látják el feladatukat.
A Szekeres Imre és Havril András vezérezredes, vezérkari főnök által vezetett magyar delegáció mindössze hét órát tartózkodott Bagdadban. Ez idő alatt találkoztak az iraki védelmi miniszterrel, a NATO kiképzőközpont parancsnokával, valamint az amerikai fegyveres erők itteni parancsnokával is. Biztonsági okok miatt nem jutottak el az Ar-Rusztamijában lévő központba, ahol az iraki katonák és rendőrök felkészítése folyik.
A delegáció a Magyar Honvédség An-26-os szállítórepülőgépével érkezett az iraki főváros repülőterére. A biztonsági előírások miatt a leszálláshoz 5 mérföld sugarú körben, dugóhúzóban süllyedt le a repülőgép a repülőtér légterében, elkerülendő az esetleges rakétatámadásokat.
A bagdadi repülőtérről két amerikai Black Hawk helikopter szállította a csoportot az úgynevezett zöld zónába. A két helikoptert egy Apache harci helikopter is kísérte Bagdad felett.
A magyar csoport bagdadi tartózkodása alatt mindvégig csak a legbiztonságosabb, zöld zónában mozgott, de itt is páncélozott kisbuszokkal szállították őket. A biztonsági zóna ellenére az utakon a négy jármű úgy mozgott, hogy ha egy nagyobb tereptárgyat vagy teherautót kerültek ki (amelyek akár robbanóeszközt, vagy öngyilkos merénylőket is rejthettek), akkor a minisztert és a vezérkari főnököt szállító autót követő jármű felgyorsított, hogy oldalról védje azt. Ugyancsak a biztonságot szolgálta az is, hogy a járművek váratlanul váltottak irányt az útkereszteződésekben.
A delegáció elsőként a NATO kiképzőközpont parancsnokságát kereste fel. A kiképzőközpont után az iraki védelmi miniszterrel találkozott Szekeres Imre. Neki fölvetette, hogy a honvédség hadiipari vállalatai tudnának segédkezni az iraki haderő által használt technikai eszközök karbantartásában, felújításában, korszerűsítésében. Az iraki védelmi miniszter a találkozó után magyar újságíróknak azt mondta: bízik abban, hogy az amerikai elnök által Irakba vezényelt újabb katonai erőkkel már meg tudják teremteni a rendet Bagdadban.
A miniszter találkozott George W. Casey tábornokkal, az Irakban állomásozó többnemzetiségű erők parancsnokával is, aki az iraki biztonsági helyzetről adott tájékoztatást. Szekeres Imre a találkozót ismertetve elmondta, hogy a tábornok szerint a 18 tartományban négy kivételével stabilitás és nyugalom van. Bagdad a legkritikusabb, hiszen a merényletek 80 százaléka itt történik. A jövőben elsősorban a fővárosban akarják konszolidálni a helyzetet.
Az amerikai tábornok nagyra értékelte a magyar katonák segítségét, megköszönve a Magyarország által felajánlott 77 darab T-72-es harckocsit is, amelyeket már használ az iraki haderő.
Huszár Zoltán, a NATO parancsnokságon dolgozó katonák egyike az MTI-nek nyilatkozva elmondta, hogy 2004-ben már szolgált két hónapot Irakban a magyar szállító zászlóaljnál, majd Koszovóban is járt. Most újra jelentkezett ebbe az iraki misszióba, ahol kiértékelő tiszthelyettesként dolgozik, jelentéseket készít.
A magyar katonák nem hagyhatják el a mintegy tíz négyzetkilométeres zöld zónát, azonban ott szabadidejük eltöltéséhez mindent megtalálnak, van lehetőség sportolásra, tudnak internetezni, könyveket kölcsönözni, és az amerikaiak rendszeresen szerveznek bulikat is.
A delegáció tagja volt Fábry Sándor humorista is, aki showműsorában beszámol majd iraki élményeiről.
A magyar csoport vasárnap délután visszatért Damaszkuszba, ahonnét hétfőn reggel indulnak haza Budapestre.
A NATO iraki kérésre végzi a kiképzési missziót, a feladatban 19 ország mintegy 200 katonája vesz részt. A küldetés célja segítséget nyújtani az iraki biztonsági erők felkészítésében és felszereléssel való ellátásban. A NATO-misszió tagjai nem harcolnak, és nem is vesznek részt semmilyen harci feladatban Irakban.
(MTI)