Chávez megerősítette az energiaágazat államosítását
Ugyanakkor a korábbiakhoz képest pontosítva jelezte: magáncégek kisebbségi részt kaphatnak az Orinoco-medence olajipari fejlesztéseiben, amelyet többségi részben államosítani akarnak. Mint mondta a magán olajcégek - például a BP, az ExxonMobil, a Chevron, a ConocoPhillips, a Total, a Statoil - választási lehetőséget kapnak, hogy kisebbségi tulajdonosként kívánnak-e maradni.
Azok a cégek, amelyek erre nem hajlandóak, kénytelenek lesznek átadni részüket az államnak és távozni - jelentette ki. Chávez a múlt héten, keddre virradóra tartott beszédében úgy fogalmazott, hogy minden államosítanak majd, ami magánosításra került azokban az ágazatokban, amelyek általában és stratégiailag fontosak, mint ahogy például a villamosáram termelése is. Ennek érdekében az alkotmány módosítására is sor kerülhet. Akkor nem volt világos, hogy teljes állami részesedésre gondol-e, vagy csak többségire.
Tavaly Chávez már venezuelai állami résztulajdonú vegyes társaságba vonta az olajkitermelést, amelyet az állami olajcég ellenőriz. A nemzetközi olajcégek többséghe azonban a szigorított feltételek mellett is a maradást választotta. Mint Chávez közölte, a kitermelés vegyes vállalati átalakítása mintegy 6 milliárd dollárt jelentett az államnak. Ezen kívül kétszeresére növelték az Orinoco-medence négy beruházásának kitermelési díjait, ez 840 millió dolláros pluszbevételt hozott Venezuelának a tavalyi év második felében.
A szerdán újrabeiktatott elnök, aki ezzel 2013-ig lesz államfő, 1999 óta áll Venezuela élén. xxxx A nagyszabású államosítások bejelentésével Hugo Chávez venezuelai elnök kiásta a csatabárdot ellenségei, a venezuelai oligarchák és az Egyesült Államok ellen, miközben úgy döntött, hogy figyelmen kívül hagyja az ellenzékkel való párbeszéd lehetőségét - mutatnak rá szakértők. A december 3-i elnökválasztáson jelentős többséggel (a szavazatok 63 százalékával) újjáválasztott Chávez új elnöki programja dióhéjban: a villamosenergia-ipar és a távközlés államosítása, a központi bank önállóságának megszüntetése és a valóságos, Lenin és Marx írásain, valamint a Biblián alapuló "Venezuelai Szocialista Köztársaság" létrehozásához szükséges alkotmánymódosítás - mindez az elnöknek nagyobb hatáskört biztosító kerettörvény segítségével.
"Vissza kell szerezni a stratégiai termelési eszközök tulajdonát, mindent, amit privatizáltak, államosítani kell" - jelentette ki Chávez, aki bejelentette az oktatási rendszer átalakítását is, annak érdekében, hogy erősítse az ország szocialista jellegét. Az Egyesült Államok "mélységes aggodalmát" fejezte ki a bejelentés kapcsán, szerződésszegést emlegetett és kártalanítást követelt. Chávez nekitámadt a venezuelai oligarcháknak is, akiket "émelyítő és dögletes krémnek" nevezett.
A lakosság megnyugtatására az elnök egyes közeli munkatársai hangsúlyozták, hogy Chávez szigorúan demokratikus keretek között, a szovjet gyakorlat megismétlése nélkül kívánja forradalmasítani a tulajdonrendszert. Edmundo Gomez Urrutia, a Diplomáciai és Stratégiai Elemző Központ (CADE) igazgatója emlékeztetett, hogy az "amerikai elnök elleni festői" kirohanások egyelőre semmit sem változtattak azon, hogy az Egyesült Államok Venezuela első számú kereskedelmi partnere, és Caracas az Egyesült Államokba exportálja kőolajának a felét.
(MTI/Reuters)