Brüsszelben is téma a magyar képzés jövője

A budapesti Semmelweis Orvostudományi Egyetem (SOTE) rektora szerint a klinikai ágyszámok tervezett csökkentése lehetetlen helyzetbe hozná a felsőfokú oktatást. Kósáné Kovács Magda, az Európai Parlament képviselője úgy nyilatkozott: a magyar orvosképzés jövője Brüsszelben is aggodalmakat kelt.

- Nem tudom elfogadni, hogy a kétségkívül szükséges egészségügyi reform keretében végrehajtott ágyszámleépítésnek a világszerte ismert magyar orvosképzés áldozatául essen - nyilatkozta lapunknak Kósáné Kovács Magda, az Európai Parlament szocialista képviselője.

Márpedig ez a veszély fenyeget, legalábbis Tulassay Tivadar, a Semmelweis Orvostudományi Egyetem rektora szerint. A professzor úgy látja, hogy az előirányzott ágyszám-leépítés megvalósítása a képzés színvonalának jelentős csökkenéséhez vezetne. A rektor az egészségügy racionalizálásával egyetért.

- Súlyosan és váratlanul érint viszont bennünket az, hogy a kiemelt kórházak ágyszámcsökkentésének a sorrendjében a második helyen állunk, az ágyaink 28 és fél százalékát vennék el tőlünk, ami lehetetlen helyzetbe hozná az általános orvosképzést is. A klinikai ágyak ugyanis nemcsak a gyógyítást, hanem az oktatás céljait is szolgálják - hangsúlyozta Tulassay professzor. A rektor utalt rá: az unióban szinte mindenütt komoly orvoshiány van, a jó hírű, megbízható képzés tehát nemcsak az adott ország imázsát erősíti, hanem komoly bevételt is hozhat. Ezt tavaly még a döntéshozók is belátták, s 18 százalékkal több hallgató felvételét támogatták. A Semmelweis egyetemnek évente hárommilliárd forint bevételt hoz a külföldiek tandíja. Kollai Márk, a Semmelweis egyetem tanszékvezető professzora, az idegen nyelvű fakultás irányítója ehhez hozzátette:

- Gyakorlatilag a külföldiektől beérkező összegből fizetjük a magyar hallgatók oktatását. Ha a feltételek hiányában csökkenteni kell a külföldiek felvételét, a magyar orvosképzés feltételei is radikálisan romolhatnak.

Wollner Zsuzsa, a külföldi fiatalokat magyar egyetemekre is szervező amerikai McDaniel College programigazgatója azt mondja: aki itt végez, annak köztudottan kellő készsége és ismerete van a hivatásra, amelyre az oklevele feljogosítja.

A külföldi hallgatókkal hat évre szóló szerződéseket köt az orvosegyetem. Ebben az is szerepel, hogy a gyakorlati képzés egyetemi intézményekben történik. Az ágyszámleépítéssel járó reformelképzelések szerint viszont ez a jövőben közkórházakban is megtörténhetne.

- A külföldieket nem küldhetjük egyetemen kívüli intézményekbe, mert akkor szerződést szegünk - jelentette ki Tulassay Tivadar. - Ha a magyarokat helyezzük ki oda, akkor ezzel saját állampolgáraink képzésének a színvonalát rontjuk méltánytalanul.

- A képzés és a kutatás ikertestvérek - fogalmazott a rektor. - A közkórházakban viszont kutatások nincsenek.

- A minőségre kényesen figyelő európai országokban, például Angliában sok magyar orvos dolgozik már - mondja Kósáné Kovács Magda. - Munkavállalóként kiket is engedtek be, sőt vártak tárt karokkal először Nyugat-Európában Magyarországról? Az orvosokat. Mert képzettek, rátermettek. Sőt, hozzánk küldik tanulni a fiataljaikat. Magyarországnak tehát nem lehet érdeke az orvosképzés ellehetetlenítése, márpedig a tervezett mértékű ágyszámleépítés oda vezet.

A most előirányzott 1864 aktív ágy helyett az egyetem legalább 2200-at tart elfogadhatónak, ez is radikális csökkenést jelentene számára.

- Készek vagyunk kompromisszumokra, de a tervezett csökkentés a színvonalas orvosképzés halálát jelentené Magyarországon - állítja Tulassay Tivadar.

A SOTE rektora minden támogatást szívesen fogad - Kiss Péter másfél éve egymilliós adományt hozott a Miniszterelnöki Hivatalból
A SOTE rektora minden támogatást szívesen fogad - Kiss Péter másfél éve egymilliós adományt hozott a Miniszterelnöki Hivatalból
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.