Ne sírj Isabelért, Argentína!
A spanyol rendőrség várja az Interpol utasítását a letartóztatáshoz - jelentette tegnap az El Mundo napilap. Egy argentin vizsgálóbíró kérte az Interpoltól, vegyék őrizetbe a Madridban élő 75 éves María Estela Martínezt, aki ismertebb nevén, Isabel Perónként 1974-1976 között elnök volt. Egyelőre egy személy "eltűnését" róják fel neki, ám a vád szerint szentesítette a baloldali aktivisták elleni hajtóvadászatot, amely az 1983-ig hatalmon lévő katonai junta idején teljesedett ki. Argentin emberjogi szervezetek szerint 1973-1976 között 1500, majd a junták alatt további 30 ezer baloldalit gyilkoltak meg.
A dél-amerikai ország történetének e tragikus fejezete Juan Domingo Perón 18 évi száműzetése utáni visszatértével kezdődött. Első elnöksége idején 1955-ig Perón államosításaival, szociális reformjaival tartósan két részre szakította a társadalmat. A szegényebb rétegek, "az ingnélküliek" istenítették feleségét, a fiatalon elhunyt Evitát. (Ebből született Madonnával a film.) A polgárság és a hadsereg azonban 1973-ig nem engedte visszatérni a vezért. A második Perón-korszak, halála miatt, rövidre sikeredett, s amikor az (eredetileg táncosnő) özvegy Isabel átvette az elnöki tisztet, felerősödött a szélsőbalos városi gerillák és a szélsőjobboldali félkatonai különítmények háborúja. Még Perón belügyminisztere adott engedélyt "a három A" működésére. Ám már az özvegy írta alá elnökként azt a három belbiztonsági rendeletet, amely felhatalmazta az erőszakszerveket "a felforgató elemek akcióinak likvidálására". Az egyenruhások időközben elmozdították Isabelitát, felelőssé téve az országban kialakult káoszhelyzetért, korrupcióért. Házi őrizetéből 1981-ben utazhatott el száműzetésbe, visszatérve az egykori lakóhelyére, egy Madrid környéki villába.
A katonai junták a kegyetlenségben túltettek a chilei Pinochet-diktatúrán is. Bár a demokratikus utódrendszer és a fegyveres erők közötti kompromisszumként "a parancsra történt" elv alapján átmenetileg mentesítették a bűnösök nagy részét, a felsőbb vezetőket azért utólag felelősségre vonták. Továbbra is folynak perek. Éppen ezen a héten tartóztattak le egy volt rendőrparancsnokot "a három A" gyilkosságaival összefüggésben.