Fűből-fából áram lesz

Kukoricából, fából, fahulladékból és növényi komposztból is állítanak elő hőt, biogázt, áramot és üzemanyagot az ausztriai Güssingben. A településen új technológiák kikísérletezésével törekednek a felhasznált energia mind nagyobb részét helyben megtermelni, ezzel csökkentve a kistérség olajfüggőségét és növelve az ott élők bevételeit. Magyar kistérségi szakemberek is tanulmányozzák már az ott alkalmazott módszereket.

Az osztrák Güssing városkában igyekeznek bebizonyítani, hogy nemcsak múzeumokkal, strandokkal és csörgedező patakokkal lehet turistákat csábítani, hanem erjesztő tartályokkal, kazánokkal és zajos erőművekkel is. A településen a szálláshelyek jelentős részét olyan "ökoenergia-turisták" foglalják le, akik arra kíváncsiak, miként lehet egy korábban elmaradott infrastruktúrájú, a munkanélküliség miatt elnéptelenedésre ítélt kisvárosba életképes ipart telepíteni úgy, hogy közben a környékbeli gazdák is jól járjanak, s a környezetet se tegyék tönkre.

A kistérségben számos, egymástól eltérő technológiával működő erőmű és fűtőmű üzemel. Az ökoenergia-turisták kihagyhatatlan állomása például az a tavaly átadott üzem, amely nagyrészt silókukoricából, kisebb hányadban fűből, lóheréből és borsóból, biológiai erjesztéssel állít elő biogázt, amelyet egy gázmotorba vezetve elektromos árammá és hővé alakítanak át. A környékbeli gazdák az üzem tíz kilométeres körzetéből hordják be terményeiket, amelyek óriási silókba kerülnek.

A biogázüzemben mindössze egyetlen ember dolgozik, napi három órában. Feladata a tároló feltöltése, ahonnan a rendszer automatikusan adagolja az alapanyagot az 1500 köbméteres erjesztő tartályba. Az "önjáró" üzem a gázmotor által napi 25-30 tonna növény felhasználásával - saját szükségletein túl - 500 kilowatt teljesítménnyel elektromos áramot táplál be a hálózatba. A hátramaradó mellékterméket a földek trágyázására használják, a gázmotor hőjével és egy faaprítékot feldolgozó biomassza-erőművel pedig mintegy hetven fogyasztó - köztük egy szociális otthon - fűtését és melegvizét is biztosítják.

Güssing tíz évvel ezelőtt megépített, legnagyobb fűtőművében ipari fahulladékot égetve biztosítanak távhőt több száz háztartás számára. Az alapanyag teljes egészében a városban - az energiaárak stabilitásának ígérete és a hulladék helyi felhasználási lehetősége miatt - letelepedett két nagy parkettagyárból származik. A specializációra jellemző, hogy ebbe a fűtőműbe csak aprított fahulladék kerül, a fűrészport egy másik erő- és fűtőműben égetik el, ahová a parkettagyárakból közvetlenül, egy zárt csőhálózaton továbbítják a mellékterméket.

A környék erdeiből kikerülő hulladékfát viszont nem elégetik, hanem - ismét egy másik erőműben - vízgőz-környezetben elgázosítják, az így nyert fagázt pedig egy generátorral összekapcsolt gázmotorba vezetik. Ez amellett, hogy két megawatt teljesítménnyel áramot termel, hőleadása révén ugyancsak táplálja a güssingi távhőhálózatot.

A kistérségben a nagyok mellett léteznek kisebb fűtőművek is, amelyek néhány tucat lakást látnak el fakazánok és napkollektorok révén termelt energiával. Mint azt Bődi Katalin, a güssingi Megújuló Energiák Európai Központjának Ausztriában élő projektmenedzsere elmondta, a fogyasztók számára a távhő mellett kezdetekben csak a kényelem szólt, ugyanis egy új ház rácsatlakoztatása a rendszerre nagyságrendileg ugyanannyiba került, mint egy olajkályhán alapuló - Güssingben nincs földgázhálózat - egyéni fűtési rendszer kivitelezése. Az olajár növekedésével viszont a megújuló energiaforrások felhasználásával immár családonként évente néhány száz eurós megtakarítás is jelentkezik. Ráadásul a fűtőművel az olajvállalatok helyett a helyi gazdálkodóknak teremtenek bevételt, s a korszerű szűrőrendszerek révén a károsanyag-kibocsátás is jóval alacsonyabb, mint amennyit a több tucatnyi egyéni kémény kibocsátana.

A güssingi energiaönellátás-modellnek a kezdetekben akadtak ellenzői is. A kilencvenes években az egyik osztrák politikus például úgy fogalmazott: inkább a pénztárcájában lévő bankókat égeti el, mintsem fát égessen, hogy abból energia legyen - ezzel érzékeltetve, hogy a megújuló energiaforrások használatát gazdaságtalannak, irracionálisnak tartja. Azt a güssingi modell népszerűsítői sem tagadják: magát az ökoenergia-termelést tisztán piaci alapon nem lehet önfenntartónak nevezni, hiszen az üzemek jelentős uniós támogatással épültek meg, s az ökoáram állami támogatása nélkül nem volna kifizetődő a működtetés sem. Mindemellett hangsúlyozzák: ez az ára a - majdan széles körben elterjeszthető - technológia korszerűsítésének, a dráguló fosszilis energiahordozóktól való függetlenedésnek és a helyi értékteremtésnek.

Csaknem valamennyi üzemben zajlanak kísérletek: fagázból folyékony üzemanyagot és földgáz-helyettesítőt állítanak elő, egy újabb kutatási projekt révén pedig a mérnökök azon dolgoznak, hogy a napenergiát és a távhőt nyáron miként lehetne gazdaságosan hűtésre, a házak környezetbarát klimatizálására használni.

Bődi Katalin hangsúlyozza: jóllehet az erőművekben nem sokan dolgoznak, a már megtelepedett gyárak mellett emberek százainak ad munkát és biztos piacot az alapanyag-beszállítás, valamint a technológia népszerűsítése is. A bel- és külföldi energetikai szaktanácsadás, a pályázatírás, a güssingi helyszínen megszervezett továbbképzések mind a helybélieknek adnak munkát.

Az ökoenergia-turizmus létjogosultságát igazolja az is: a kistérségi kezdeményezéseket segítő Magyarországi Leader Központ a közelmúltban egy busznyi pályázatíró és kistérségi szakértő számára szervezett utazást Güssingbe, akik amellett, hogy előadásokat hallgattak és megnézték az üzemeket, a technológiai centrumban ebédeltek, egy helybéli étteremben vacsoráztak, s mindannyian az egyik helyi hotelben szálltak meg. A program résztvevői közül többen jelezték: hazatérve igyekeznek rávenni kistérségük döntéshozóit arra, hogy a helyi szakembereknek szervezzenek tanulmányutat az osztrák kisvárosba, hátha egynémely kezdeményezést sikerül a hazai viszonyok között is megvalósítani.

Güssing - 'Európai megújuló-energiaforrás központ'
Güssing - 'Európai megújuló-energiaforrás központ'
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.