Prikkelék élnek?
Lássuk a tényeket. A december 29-én eltűnt Prikkel Tamás mezőszilasi vállalkozó - feleségével együtt - Mercedesével a helybeli N. Józsefhez indult. Autójukat még látták N. József udvarán, ám nem sokkal később a házaspárnak nyoma veszett. Kiégett terepjárójukra január 4-én találtak rá a Mezőszilashoz közeli Igar határában. A roncsban emberi csontokra - feltehetőleg Prikkelék maradványaira - bukkantak, bár az azonosításhoz szükséges DNS-vizsgálat eredménye még nem ismert. Az ügyben eddig hat embert tartóztattak le: a rendőrség két személyt emberöléssel, négyet személyi szabadság megsértésével gyanúsít. A rendőrségi hírzárlat miatt egyelőre semmit sem tudni az ügy részleteiről: arról, hogy milyen indíték alapján és kik adtak megbízást Prikkelék kivégzésére, hogyan történt a bűncselekmény, s mi volt a szerepük a bűntettben az eddig letartóztatott személyeknek.
Ennek ellenére a mai napig számos verzió jelent meg a sajtóban, kereskedelmi televíziókban arról, mi is történhetett. Az információk Prikkelék hozzátartozóitól, a mezőszilasi lakosoktól, valamint a letartóztatott gyanúsítottak ügyvédeitől származnak - ez utóbbiak értelemszerűen a védenceik által elmondottakat tolmácsolják a nyilvánosság felé. Valójában egyik hírforrás sem tekinthető hitelesnek, az eddig közreadott verziók pedig ellentmondanak egymásnak.
A legelterjedtebb variáció, hogy a bűntény mögött egy tízmillió forintos kölcsönügylet áll. Eszerint az ügyben elsőként letartóztatott mezőszilasi N. József ekkora összeggel tartozott Prikkel Tamásnak, ám nem tudta határidőre visszafizetni az adósságát. Mivel a gumiműhelyt és autóalkatrész-kereskedést működtető N. József a kölcsön fedezeteként a saját házát ajánlotta fel, ezért mindenét elveszíthette volna az ügylet során. Az adós fiatalember - a Fejér megyei településen élők feltevése szerint - előbb pánikba esett, majd szorult helyzetében négy embert bérelt fel arra, hogy közösen megfélemlítsék Prikkelt. N. József december 29-én rátelefonált a vállalkozóra, akit azzal csalt magához, hogy kész megadni az adósságát vagy annak egy részét.
Hogy pontosan mi történt a gumiműhelyben, azt persze ugyanúgy nem tudni, mint az ügy többi részletét - de ettől függetlenül az elmúlt napokban számos verziót olvashattunk róla. Az egyik elképzelés szerint az elkövetők eredetileg nem készültek gyilkosságra, csupán arra akarták kényszeríteni Prikkelt, hogy írjon alá egy papírt, amely szerint N. József kiegyenlítette a tartozását. Mivel a vállalkozó erre nem volt hajlandó, helyben agyonverték a feleségével együtt, majd kivitték őket a terepjárójukon az igari határba, ahol gyúlékony anyaggal lelocsolták a Mercedest és a holttesteket, majd rájuk gyújtották a járművet.
Ennek ellentmond az a variáció, amely szerint előre eltervezett bűntényről volt szó, vagyis a házaspárt a megérkezésük után N. József udvarán azonnal meggyilkolták, majd autójukkal együtt egy gondosan kiválasztott, nehezen megközelíthető helyre vitték. Olyan elképzelés is felmerült, hogy Prikkelék ki sem szálltak az autóból, hanem fegyveresek ültek mögéjük a hátsó ülésre, a vállalkozóval kinavigáltatták a terepjárót az elhagyatott völgykatlanba, és csak ott végeztek velük.
A Prikkel-ügy kezdete óta tartja magát az a feltevés, amely szerint N. József nem egyedül tervelte ki a bűntettet, hanem összefogott olyan személyekkel, akikről tudta, hogy szintén tartoznak Prikkel Tamásnak. Megjegyzendő, hogy az adóstársak által közösen eltüntetett hitelező esete inkább egy Agatha Christie-regénybe illik.
Egy másik variáció szerint N. József hitelügyletének valójában nincs köze a kettős gyilkossághoz: a mezőszilasi fiatalembert valójában mások használták csaliként. Neki csupán az lett volna a feladata, hogy Prikkel Tamást elcsalja otthonról. Elgondolkoztató ez a megoldás, hiszen a kívülálló számára az első pillanattól fogva érthetetlennek tűnt az: ha valóban N. József lenne a megbízó, ugyan miért hívta volna a falubeliek szeme láttára éppen a saját házába a későbbi áldozatokat, amivel azonnal első számú gyanúsítottá lépett elő.
N. József szerepe persze akkor is magyarázatra szorul, ha nem ő adott megbízást a kettős gyilkosságra. Ha ez a helyes variáció, akkor alighanem mások kényszerítették arra, hogy magához csalja Prikkelt. Az szinte biztos, hogy N. József a rendőrségen ezt vallotta, hiszen a jogi képviselője erről több sajtóorgánumban is beszámolt.
A minap egy teljesen új elmélet is felbukkant az ügyben. E szerint Prikkel többeknek jelentős összegekkel tartozott, s éppen az ő hitelezői rendelték meg a likvidálását. Ez a verzió persze azt feltételezi, hogy Prikkel Tamás jelentős anyagi problémákkal küzdött, több helyről is nagy összegű kölcsönöket vett fel, ám azokat nem tudta megadni. Ennek a variációnak az a leggyengébb pontja, hogy a mezőszilasiak semmi jelét nem tapasztalták annak, hogy a szállítmányozási vállalkozónak anyagi gondjai lennének. Ráadásul, ha a hitelezői rendelték volna meg bosszúból a bűncselekményt, egyúttal búcsút is inthettek a pénzüknek. A jó körülmények között élő Prikkeléknek számos vagyontárgyuk volt - ház, autók, kamionok, lovarda -, amelyek értékesítésével bizonyosan enyhíthették volna az esetleges anyagi problémáikat.
A Prikkel-ügy megoldására született legújabb variáció a korábbiaknál is merészebb következtetéseket fogalmaz meg: e szerint Prikkelék élnek! Azaz: Prikkel Tamás és felesége megrendezték a saját halálukat, miután a férfi egyik régi üzlettársa megzsarolta őket. Mégpedig azzal, hogy a kilencvenes évek közepén Prikkel belekeveredett egy olajügybe, amit csak úgy úszott meg szabadlábon, hogy helyette más vitte el a balhét, akinek a mezőszilasi vállakozó cserébe anyagi kompenzációt ígért, ám erről később megfeledkezett. Ez a verzió arról szól, hogy az egykori csalódott üzlettárs - immár szabadlábon - az utóbbi időben életveszélyesen megfenyegette Prikkelt, aki egy előre megrendezett, látványos "ál kettős gyilkossággal" próbálta becsapni a haragosát. Valójában viszont - állítják azok, akik ebbe a variációban hisznek - a feleségével együtt külföldre menekült.
Érdekes, hogy ma már egyre kevesebben emlegetik az ügynek azt a szálát, ami pedig napokig izgalomban tartotta a sajtót. Vagyis, hogy egy székesfehérvári ügyvéd, Fekti Antal január másodikai öngyilkosságának köze lenne a Prikkel-ügyhöz - úgy is, mint a mezőszilasi vállakozó jogi képviselője. Kétségtelenül "adja magát" a párhuzam, hiszen Fekti Antal a saját autójában ülve megégett, és Prikkelék kocsiját is kiégve találták meg, ám ezen kívül eddig semmilyen összefüggést sem találtak a két eset között. A rendőrség szerint Fekti öngyilkos lett, saját magát gyújtotta fel, s nem ő volt Prikkelék ügyvédje.
Az eddig felbukkant találgatások után nehéz elképzelni, hogy milyen újabb elméletek születhetnek még a következő időszakban a Prikkel-rejtély kapcsán. Az szinte bizonyos, hogy újabb variációkkal is megismerkedhetünk majd. Arra ugyanis nincs esély, hogy rendőrség a közeljövőben feloldaná az ügyben elrendelt hírzárlatot. R. Szabó Ágnes, a Fejér Megyei Rendőrfőkapitányság szóvivője kérdésünkre az eddig felmerült egyik verziót sem kívánta kommentálni.